Zakończony data zakończenia naboru wniosków 2024-08-27
2024-12-10

Zakończenie oceny formalnej

4 grudnia 2024 r. zakończyliśmy ocenę formalną wniosków. W wyniku przeprowadzonej oceny, spośród 58 złożonych projektów, 48 projektów zostało zakwalifikowanych do dalszego etapu oceny, natomiast 10 projektów otrzymało ocenę negatywną z powodu niespełnienia kryteriów formalnych.
W załączeniu Lista ocenionych projektów

2024-08-28

Lista złożonych wniosków

27 sierpnia br. zakończyliśmy nabór projektów w ramach działania.
Przyjęliśmy 58 wnioski o dofinansowanie.
W załączeniu Lista złożonych wniosków

2024-07-31

Zmiana Regulaminu wyboru projektów

Dnia 30 lipca 2024 r. Uchwałą Zarządu Województwa Opolskiego nr 602/2024 nastąpiła zmiana Regulaminu wyboru projektów.
Zmiana została dokonana w następującym zakresie:
  • we wzorze Umowy o dofinansowanie projektu stanowiącym załącznik nr 7 do Regulaminu wyboru projektów oraz pkt. 12 Regulaminu wyboru projektów w celu zapewnienia zgodności zapisów z art. 53 ust. 2 rozporządzenia ogólnego.
  • w załączniku nr 6 do Regulaminu wyboru projektów wprowadzono autokorektę doprecyzowującą zapisy dotyczące dokumentów potwierdzających finansowanie projektu ze środków zewnętrznych.
  • w załączniku nr 10 do Regulaminu wyboru projektów wprowadzono autokorektę w zakresie przedziałów podmiotów gospodarki narodowej wpisanych do rejestru regon.
  • w pkt. 7 Regulaminu wyboru projektów doprecyzowano zapisy dotyczące Szczegółowych warunków realizacji projektów w zakresie limitu na prace budowlane w projekcie.
Szczegółowy wykaz zmian wraz z uzasadnieniem dostępny jest poniżej. Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia ww. Uchwały.
W załączeniu:
Wykaz zmian
ZMIENIONY REGULAMIN WYBORU PROJEKTÓW
Zmieniony Załącznik nr 6 do Regulaminu - INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA ZAŁĄCZNIKÓW DO WNIOSKU O DOFINANSOWANIE PROJEKTU ZE ŚRODKÓW EFRR DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
Zmieniony Załącznik nr 7 do Regulaminu - UMOWA O DOFINANSOWANIE PROJEKTU
Zmieniony Załącznik nr 10 do Regulaminu - POZIOM PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W PODZIALE NA GMINY WOJ. OPOLSKIEGO - SUBREGION POŁUDNIOWY

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jako Instytucja Pośrednicząca we wdrażaniu Regionalnego Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021 – 2027 w ramach realizacji zadań powierzonych przez Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021 – 2027- Zarząd Województwa Opolskiego: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, ul. Krakowska 38, 45-075 Opole

Informacje o naborze

Termin rozstrzygnięcia konkursu

marzec 2025 r.

Miejsce składania wniosków

Wnioski o dofinansowanie wraz z załącznikami są składane wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego LSI 2021-2027 (nie ma możliwości składania wersji papierowej). Zadaniem systemu LSI 2021-2027 jest umożliwienie wnioskodawcom tworzenie wniosków o dofinansowanie projektu, a IP elektroniczne prowadzenie wykazu projektów od momentu ich złożenia przez wnioskodawcę, aż do utworzenia listy projektów wybranych do dofinansowania. Elementem systemu LSI 2021-2027 jest Panel wnioskodawcy. Jest to specjalna aplikacja, funkcjonująca jako serwis internetowy, dedykowana dla wnioskodawców, dostępna wyłącznie on-line. Panel wnioskodawcy jest jedynym narzędziem dostępnym dla wnioskodawców, za pomocą którego należy wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie projektu w ramach programu FEO 2021-2027.

Sposób składania wniosków o dofinansowanie

Wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami oraz pismem przewodnim należy podpisać podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym zgodnie z zapisami Instrukcji obsługi Panelu wnioskodawcy FEO 2021-2027 stanowiącej zał. nr 2 do Regulaminu (opis dotyczący podpisu elektronicznego wniosku). Pismo przewodnie nie jest wymagane na etapie składania pierwotnej wersji wniosku. Adres strony internetowej Panelu wnioskodawcy: http://pw2021.opolskie.pl Panel wnioskodawcy umożliwia złożenie załączników do wniosku o dofinansowanie projektu w wersji elektronicznej. Szczegółowe informacje odnośnie sposobu dostępu do formularza wniosku znajdują się w Instrukcji obsługi Panelu wnioskodawcy FEO 2021-2027 stanowiącej załącznik nr 2 do Regulaminu. Forma komunikacji IP FEO 2021-2027 z wnioskodawcą: W ramach postępowania konkurencyjnego zastosowanie ma elektroniczna forma komunikacji obejmująca:
  1. udostępnienie regulaminu wyboru projektów za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail;
  2. składanie wniosków o dofinansowanie projektu i załączników wyłącznie za pomocą systemu teleinformatycznego LSI 2021-2027;
  3. przekazanie wezwania do uzupełnienia lub poprawienia wniosku o dofinansowanie projektu na etapie oceny formalnej lub merytorycznej za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail (termin określony w wezwaniu liczy się od dnia następującego po dniu przekazania wezwania);
  4. informację o zatwierdzonym wyniku oceny projektu oznaczającym wybór projektu do dofinansowania albo stanowiącym ocenę negatywną, o której mowa w art. 56 ust. 5 i 6 ustawy wdrożeniowej IZ przekazuje niezwłocznie wnioskodawcy w formie pisemnej lub w formie elektronicznej. Do doręczenia informacji stosuje się przepisy działu I rozdziału 8 KPA.
Sposób komunikacji między wnioskodawcą a IZ został szczegółowo opisany w Procedurze oceny projektów stanowiącej załącznik nr 1 do Regulaminu.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

O dofinansowanie w ramach postępowania konkurencyjnego mogą ubiegać się następujące typy beneficjentów:
  1. MSP (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, zgodnie z definicją w załączniku 1 do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014) posiadające główną siedzibę lub oddział lub miejsce prowadzenia działalności na terenie Subregionu Południowego.
Wnioskodawca zobowiązany jest prowadzić działalność gospodarczą na terenie województwa opolskiego na terenie Subregionu Południowego (powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki). Oznacza to, że na terenie Subregionu Południowego (powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki) Wnioskodawca posiada główną siedzibę lub oddział lub miejsce prowadzenia działalności. Weryfikacja nastąpi na podstawie odpisu ze stosownego rejestru (ewidencji) – z zastrzeżeniem, że przedmiotowy wpis do rejestru (ewidencji) został dokonany najpóźniej na dzień złożenia wniosku  o dofinansowanie. Forma prawna beneficjenta zgodnie z klasyfikacją form prawnych podmiotów gospodarki narodowej określonych w § 7 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń (Dz.U. 2015 poz. 2009 z późn. zm.).

Na co można otrzymać dofinansowanie?

  1. Inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny, wartości niematerialne i prawne wraz z doradztwem/szkoleniem, w celu wprowadzenia na rynek nowych produktów lub usług – wyłącznie dla MŚP z terenu Subregionu Południowego (powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki).
  2. Inwestycje w MŚP zwiększających skalę ich działalności oraz wzrost zasięgu ofert – wyłącznie dla MŚP z terenu Subregionu Południowego (powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki).

Finanse

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu

W zależności od rodzaju pomocy publicznej, którą objęty jest projekt:

  1. Projekty/koszty objęte regionalną pomocą inwestycyjną zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 7 października 2022 r. w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach celu polityki CP1 (iii) w zakresie wzmacniania trwałego wzrostu i konkurencyjności mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców oraz tworzenia miejsc pracy w mikroprzedsiębiorstwach, małych i średnich przedsiębiorstwach, w tym poprzez inwestycje produkcyjne w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 (Dz. U. 2022 poz. 2150):
− Mikro , małe przedsiębiorstwa: 60% - Średnie przedsiębiorstwa: 50 %.
  1. Projekty/koszty objęte pomocą de minimis zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 kwietnia 2024 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 (Dz. U. 2024 poz. 598):
− Mikro , małe i średnie przedsiębiorstwa: 70 %.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

Kwota alokacji dostępna w ramach działania  1.7 Opolskie konkurencyjne  FEO 2021-2027 w postępowaniu konkurencyjnym wynosi 8 000 000 PLN pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 
  1. Maksymalna kwota dofinansowania projektu – 500 000,00 PLN
  2. Minimalna kwota dofinansowania projektu – 100 000,00 PLN
  3. Termin zakończenia finansowej realizacji projektu nie może wykraczać poza 24 miesiące od orientacyjnego terminu rozstrzygnięcia naboru , jednak nie później niż do 30 czerwca 2027 roku. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek Beneficjenta, IP może wyrazić zgodę na wydłużenie wskazanego we wniosku okresu realizacji projektu.
  4. Wnioskodawca może złożyć w ramach postępowania konkurencyjnego tylko jeden wniosek. Złożenie większej liczby wniosków w ramach jednego postępowania będzie skutkowało odrzuceniem kolejnych wniosków złożonych przez Wnioskodawcę. Równocześnie Wnioskodawca nie może być partnerem w innym projekcie złożonym w ramach danego postępowania.
  5. Status przedsiębiorstwa badany jest podczas oceny projektu oraz poddawany jest ponownej weryfikacji przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.
  6. W przypadku projektów objętych regionalną pomocą inwestycyjną, aby wystąpił tzw. efekt zachęty, rozpoczęcie realizacji projektu musi nastąpić po dniu złożenia wniosku w odpowiedzi na niniejsze postępowanie konkurencyjne. Przez rozpoczęcie realizacji projektu należy rozumieć rozpoczęcie robót budowlanych związanych z inwestycją lub pierwsze prawnie wiążące zobowiązanie do zamówienia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych lub inne zobowiązanie, które sprawia, że inwestycja staje się nieodwracalna, zależnie od tego, co nastąpi najpierw (zakupu gruntów ani prac przygotowawczych, nie uznaje się za rozpoczęcie prac). W odniesieniu do przejęć „rozpoczęcie prac” oznacza moment nabycia aktywów bezpośrednio związanych z nabytym zakładem.
  7. Koszty kwalifikowalne dotyczące prac budowlanych nie mogą przekraczać 50% kosztów kwalifikowalnych projektu.
  8. Koszty kwalifikowalne dotyczące wartości niematerialnych i prawnych oraz zakupu sprzętu/infrastruktury teleinformatycznej nie mogą przekraczać łącznie 50% kosztów kwalifikowalnych projektu.
  9. Realizowane przedsięwzięcia muszą być zgodne z zasadą DNSH.
  10. Koszty pośrednie w ramach naboru nie są kwalifikowalne.
  11. Wkład własny do projektu może być wniesiony wyłącznie w formie pieniężnej. Wkład pieniężny musi pochodzić ze środków własnych lub zewnętrznych źródeł finansowania w postaci wolnej od wszelkiego publicznego wsparcia finansowego.
  12. W związku z zakazem wspierania inwestycji w zakresie produkcji, przetwarzania, transportu, dystrybucji, magazynowania lub spalania paliw kopalnych ze środków programów regionalnych koszty związane z paliwami kopalnymi stanowią koszt niekwalifikowany projektu (np. zakupu maszyn i urządzeń zasilanych paliwami kopalnymi, wymiana ogrzewania na gazowe, itp.);
 

Inne ważne informacje

Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek

Wnioskodawca, którego projekt został oceniony negatywnie na którymkolwiek z etapów oceny, ma prawo w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o jego niezakwalifikowaniu do kolejnego etapu oceny lub nie wybraniu do dofinansowania (w tym z uwagi na wyczerpanie kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w danym naborze), złożyć pisemny protest do Instytucji Zarządzającej FEO 2021-2027. Protest jest wnoszony za pośrednictwem instytucji, o której mowa w art. 44 ust. 1, tj. OCRG, w celu ponownego sprawdzenia złożonego przez niego wniosku w zakresie spełniania kryteriów wyboru projektów. Protest od negatywnej oceny formalnej/merytorycznej projektu oraz od niewybrania projektu do dofinansowania w trybie konkurencyjnym w ramach FEO 2021-2027 należy złożyć do IZ FEO 2021-2027 za pośrednictwem OCRG na adres: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, ul. Krakowska 38, 45-075 Opole. Protest może zostać również złożony w formie elektronicznej z uwzględnieniem wymogów wskazanych w art. 72 ust. 2 ustawy wdrożeniowej. Wyczerpanie kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w danym naborze nie może stanowić wyłącznej przesłanki wniesienia protestu. Szczegółowe informacje dotyczące procedury odwoławczej zostały opisane w Rozdziale 16 ustawy wdrożeniowej. Wnioskodawcy mają możliwość wniesienia skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich zgodnie z obowiązującymi przepisami. Skargę/wniosek do RPO można zgłosić pisemnie pod adresem: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa Lub drogą elektroniczną na adres:
  1. BIURORZECZNIKA@BRPO.GOV.PL
  2. ePUAP ( Elektroniczna Skrzynka Podawcza: /RPO/SkrytkaESP )
Lub osobiście w czterech biurach RPO w: Warszawa; Katowice; Gdańsk; Wrocław. Wniesienie skargi do sądu administracyjnego: W przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego, do rozpoznania sprawy właściwy jest wojewódzki sąd administracyjny, na którego obszarze właściwości ma siedzibę organ administracji publicznej, którego działalność została zaskarżona. Zgodnie z wymogami art.  53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. 2023 r. poz. 1634 ze zm.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a. Jak wskazuje przepis art. 54 ww. ustawy skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi. Wymogi formalne skargi są następujące: Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać: 1) wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności; 2) oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania skarga dotyczy; 3) określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego. Skarga administracyjna wg przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego: Wnioskodawca/beneficjent ma prawo składania skarg i wniosków do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów samorządowych jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych, na zasadach określonych przepisami działu VIII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. KPA. Skargi i wnioski mogą być składane do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Skargi i wnioski można składać w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą. Przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.

Pytania i odpowiedzi

W przypadku konieczności udzielenia wnioskodawcy wyjaśnień w kwestiach dotyczących naboru Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki udziela indywidualnie odpowiedzi na pytania wnioskodawcy. W przypadku pytań wymagających dodatkowych konsultacji odpowiedzi będą przekazywane niezwłocznie po ich przeprowadzeniu. Zapytania do IP można składać za pomocą:
  • e – maila: info@ocrg.opolskie.pl
  • Telefonu: 77/40-33-660, 77/40-33-661, 77/40-33-669
  • Bezpośrednio w siedzibie: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki Dział Informacji i Promocji, Krakowska 38, 45-075 Opole.

Linki

  1. Program regionalny Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027
  2. Szczegółowy Opis Priorytetów programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027
  3. Ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027
  4. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
  5. Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
  6. Wytyczne dotyczące wyboru projektów na lata 2021-2027 z 12 października 2022 r.
  7. Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 z 18 listopada 2022 r.
  8. Wytyczne dotyczące realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027 z 29 grudnia 2022 r.
  9. Wytyczne dotyczące informacji i promocji Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 z 19 kwietnia 2023 r.
  10. Wytyczne dotyczące monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów na lata 2021-2027 z 12 października 2022 r.
  11. Wytyczne dotyczące warunków gromadzenia i przekazywania danych w postaci elektronicznej na lata 2021-2027 z dnia 25 stycznia 2023 r.
  12. Wytyczne dotyczące kontroli realizacji programów polityki spójności na lata 2021–2027 z 26 października 2022 r.
  13. Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji.
  14. Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis
  15. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.
  16. Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 kwietnia 2024 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów na lata 2021-2027.
  17. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. Dz. U. UE. L. z 2021 r. Nr 231, str. 159 z późn. zm. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Akwakultury, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej.
  18. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
  19. Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 7 października 2022 r. w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach celu polityki CP1 (iii) w zakresie wzmacniania trwałego wzrostu i konkurencyjności mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców oraz tworzenia miejsc pracy w mikroprzedsiębiorstwach, małych i średnich przedsiębiorstwach, w tym poprzez inwestycje produkcyjne w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027.
  20. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej, informacji o nieudzieleniu takiej pomocy oraz sprawozdań o zaległościach przedsiębiorców we wpłatach świadczeń należnych na rzecz sektora finansów publicznych.
  21. Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 12 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestru podmiotów wykluczonych z możliwości otrzymania środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich.
  22. Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 21 września 2022 r. w sprawie zaliczek w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich.

Zamieszczono w dniu: 2024-06-26