Zakończony data zakończenia naboru wniosków 2023-08-08
Instytucją przeprowadzającą postępowanie konkurencyjne jest Zarząd Województwa Opolskiego pełniący funkcję IZ, której zadania wykonuje: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego Departament Programowania Funduszy Europejskich

Informacje o naborze

Termin rozstrzygnięcia konkursu

Orientacyjny termin zakończenia oceny projektów to styczeń 2024 r.

Miejsce składania wniosków

IZ przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektu wyłącznie za pomocą systemu teleinformatycznego LSI 2021-2027.

Sposób składania wniosków o dofinansowanie

IZ przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektu wyłącznie za pomocą systemu teleinformatycznego LSI 2021-2027. Zadaniem systemu LSI 2021-2027 jest umożliwienie wnioskodawcom tworzenia wniosków o dofinansowanie projektu, a IZ elektroniczne prowadzenie wykazu projektów od momentu ich złożenia przez wnioskodawcę, aż do utworzenia listy projektów wybranych do dofinansowania. Elementem systemu LSI 2021-2027 jest Panel Wnioskodawcy. Jest to specjalna aplikacja, funkcjonująca jako serwis internetowy, dedykowana dla wnioskodawców, dostępna wyłącznie on-line. Panel Wnioskodawcy jest jedynym narzędziem dostępnym dla wnioskodawców, za pomocą którego należy wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie projektu w ramach FEO 2021-2027. Wniosek o dofinansowanie projektu składany jest bez pisma przewodniego. Uwaga! Wniosek o dofinansowanie projektu musi być podpisany elektronicznie zgodnie z Instrukcją obsługi Panelu Wnioskodawcy FEO 2021-2027, która stanowi załącznik nr 4 do regulaminu. System umożliwia podłączenie podpisanego elektronicznie gotowego projektu. Wniosek o dofinansowanie projektu musi być podpisany przez wszystkie osoby wskazane w  statucie jednostki/akcie powołującym jednostkę lub innym dokumencie oraz przez osoby upoważnione do podejmowania zobowiązań finansowych (w przypadku jednostek działających na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych). Podpisany elektronicznie dokument, należy dołączyć do projektu. Adres strony internetowej Panelu Wnioskodawcy: https://pw2021.opolskie.pl LSI 2021-2027 w zakresie EFS + nie przewiduje możliwości złożenia załączników do wniosku o dofinansowanie projektu. Szczegółowe informacje odnośnie sposobu dostępu do formularza wniosku znajdują się w Instrukcji obsługi Panelu Wnioskodawcy FEO 2021-2027 stanowiącej załącznik nr 4 do regulaminu.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Podmioty uprawnione do składania wniosków w ramach postępowania konkurencyjnego dla działania 5.3 Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, priorytetu 5 Fundusze Europejskie wspierające opolski rynek pracy i edukację programu regionalnego FEO 2021-2027:

Typ beneficjenta

Ogólny:

  1. Administracja publiczna.
  2. Instytucje nauki i edukacji.
  3. Instytucje ochrony zdrowia.
  4. Instytucje wspierające biznes.
  5. Organizacje społeczne i związki wyznaniowe.
  6. Partnerstwa.
  7. Partnerzy społeczni.
  8. Przedsiębiorstwa.
  9. Służby publiczne. 

Szczegółowy:

  1. Administracja rządowa.
  2. Centra aktywności lokalnej.
  3. Duże przedsiębiorstwa.
  4. Instytucje otoczenia biznesu.
  5. Instytucje rynku pracy.
  6. Izby gospodarcze.
  7. Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego.
  8. Jednostki Samorządu Terytorialnego.
  9. Klastry.
  10. Kościoły i związki wyznaniowe.
  11. Lokalne Grupy Działania.
  12. MŚP.
  13. Niepubliczne instytucje kultury.
  14. Niepubliczne podmioty integracji i pomocy społecznej.
  15. Organizacje pozarządowe.
  16. Organizacje zrzeszające pracodawców.
  17. Ośrodki kształcenia dorosłych.
  18. Partnerstwa instytucji pozarządowych.
  19. Partnerzy gospodarczy.
  20. Podmioty ekonomii społecznej.
  21. Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego.
  22. Publiczne zakłady opieki zdrowotnej.
  23. Szkoły i inne placówki systemu oświaty.
  24. Uczelnie.
  25. Związki zawodowe.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Przedmiotem postępowania konkurencyjnego są typy projektów określone dla działania 5.3 Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, priorytetu 5 Fundusze Europejskie wspierające opolski rynek pracy i edukację programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 (FEO 2021-2027).

Typy projektów podlegających dofinansowaniu:

1) Bezpośrednie wsparcie (przykładowo: szkolenia, warsztaty, kampanie, doradztwo, konsultacje indywidualne, wsparcie grupowe, panele, grupy doradcze) kobiet, a także ich otoczenia, lokalnej społeczności mające na celu:

a) zwiększenie udziału w rynku pracy kobiet, zwłaszcza mieszkających na obszarach wiejskich,

b) zwalczanie stereotypów związanych z płcią oraz zapobieganie i zwalczanie konkretnych form przemocy ze względu na płeć w systemach zatrudnienia, kształcenia i szkolenia, w tym molestowania seksualnego, nadużyć wobec kobiet określanych jako europrzestępstwo w rozumieniu art. 83 ust. 1 TFUE,

c) rozwój i wdrażanie zrównoważonego życia zawodowego i prywatnego, w tym zwalczanie stereotypów związanych z płcią w odniesieniu do dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między mężczyznami i kobietami oraz wspieranie większego zaangażowania mężczyzn w obowiązki opiekuńcze,

d) podnoszenie świadomości i mobilizowanie do działań służących rozwiązaniu problemu segregacji płciowej na rynku pracy oraz likwidowania różnic w wynagrodzeniach ze względu na płeć lub niepełnosprawność,

e) przeciwdziałanie problemowi feminizacji, ubóstwa.

Ww. działania nie stanowią instrumentów i usług rynku pracy w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

2) Działania mające na celu ukierunkowanie dziewcząt i młodych kobiet w celu realizacji kariery w ramach kompetencji STEM (ang. Science (nauka), Technology (technologia), Engineering (inżynieria), Maths (matematyka)) i STEAM (ang. Science (nauka), Technology (technologia), Engineering (inżynieria), Arts (sztuka) i Maths (matematyka)).

3) Działania mające na celu podnoszenie motywacji, nabycie kompetencji społeczno-emocjonalnych do podjęcia zatrudnienia lub polepszenia sytuacji kobiet na rynku pracy (przykładowo: trening kompetencji społecznych, wsparcie indywidualne i grupowe: psychologiczne, doradztwo, w tym zawodowe, biznesowe, prawne, coaching, mentoring, superwizja).

4) Dostosowanie środowiska pracy celem dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami.

5) Budowanie zdolności partnerów społecznych oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego do realizacji działań na rzecz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Finanse

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu oznacza procent wydatków kwalifikowalnych projektu, który może zostać objęty finansowaniem UE lub współfinansowaniem krajowym ze środków BP. Dla postępowania konkurencyjnego w ramach działania 5.3 Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy wynosi:

- 95%, w tym 10% z BP.

Zastrzega się, iż umowa o dofinansowanie projektu lub decyzja o dofinansowaniu może zawierać odstępstwa w tym zakresie.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

Wartość środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w postępowaniu konkurencyjnym dla Działania 5.3 Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy wynosi:

- 1 117 647,00 PLN, w tym:

- 1 000 000,00 PLN środki EFS+,

- 117 647,00 PLN środki BP.

Umowy/decyzje o dofinansowanie projektów zostaną podpisane, z uwzględnieniem wysokości dostępnych środków wyliczonych na podstawie Algorytmu przeliczania środków.

Niezbędne dokumenty

WERSJA AKTUALNA REGULAMINU WYBORU PROJEKTÓW Z ZAŁĄCZNIKAMI

Regulamin wyboru projektów nr FEOP.05.03-IZ.00-001/23 dotyczący projektów złożonych w ramach postępowania konkurencyjnego działania 5.3 Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, priorytetu 5 Fundusze Europejskie wspierające opolski rynek pracy i edukację programu regionalnego FEO 2021-2027, nabór I, wersja nr 3.

Załączniki

  1. Procedura oceny projektów w postępowaniu konkurencyjnym (zakres EFS +).
  2. Wzór wniosku o dofinansowanie (zakres EFS+).
  3. Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 (zakres EFS+).
  4. Instrukcja obsługi Panelu Wnioskodawcy FEO 2021-2027.
  5. Kryteria wyboru projektów dla działania 5.3 Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy w ramach programu regionalnego FEO 2021-2027.
  6. Wzór umowy/decyzji o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami.
  7. Lista wskaźników na poziomie projektu dla działania 5.3 Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy w ramach programu regionalnego FEO 2021-2027.
  8. Analiza dotycząca bezrobocia wśród kobiet w województwie opolskim – stan na koniec 2022 r. opracowana przez Wydział Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
  9. Podział jednostek przestrzennych województwa opolskiego wg klasyfikacji DEGURBA.
  10. Wyciąg ze Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027, Europejski Fundusz Społeczny Plus (karta działania 5.3).

WERSJA ARCHIWALNA REGULAMINU WYBORU PROJEKTÓW Z ZAŁĄCZNIKAMI - obowiązująca od 29.06.2023 r. do 14.01.2024 r.

Regulamin wyboru projektów nr FEOP.05.03-IZ.00-001/23 dotyczący projektów złożonych w ramach postępowania konkurencyjnego działania 5.3 Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, priorytetu 5 Fundusze Europejskie wspierające opolski rynek pracy i edukację programu regionalnego FEO 2021-2027, nabór I, wersja nr 2. [wersja archiwalna]

Załączniki [wersje archiwalne]

  1. Procedura oceny projektów w postępowaniu konkurencyjnym (zakres EFS +). [wersja archiwalna]
  2. Wzór wniosku o dofinansowanie (zakres EFS+). [wersja archiwalna]
  3. Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 (zakres EFS+). [wersja archiwalna]
  4. Instrukcja obsługi Panelu Wnioskodawcy FEO 2021-2027. [wersja archiwalna]
  5. Kryteria wyboru projektów dla działania 5.3 Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy w ramach programu regionalnego FEO 2021-2027. [wersja archiwalna]
  6. Wzór umowy/decyzji o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami. [wersja archiwalna]
  7. Lista wskaźników na poziomie projektu dla działania 5.3 Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy w ramach programu regionalnego FEO 2021-2027. [wersja archiwalna]
  8. Analiza dotycząca bezrobocia wśród kobiet w województwie opolskim – stan na koniec 2022 r. opracowana przez Wydział Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. [wersja archiwalna]
  9. Podział jednostek przestrzennych województwa opolskiego wg klasyfikacji DEGURBA. [wersja archiwalna]
  10. Wyciąg ze Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027, Europejski Fundusz Społeczny Plus (karta działania 5.3). [wersja archiwalna]

WERSJA ARCHIWALNA REGULAMINU WYBORU PROJEKTÓW Z ZAŁĄCZNIKAMI - obowiązująca do 28.06.2023 r.

Regulamin wyboru projektów nr FEOP.05.03-IZ.00-001/23 dotyczący projektów złożonych w ramach postępowania konkurencyjnego działania 5.3 Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, priorytetu 5 Fundusze Europejskie wspierające opolski rynek pracy i edukację programu regionalnego FEO 2021-2027, nabór I. [wersja archiwalna]

Załączniki [wersje archiwalne]

  1. Procedura oceny projektów w postępowaniu konkurencyjnym (zakres EFS +). [wersja archiwalna]
  2. Wzór wniosku o dofinansowanie (zakres EFS+). [wersja archiwalna]
  3. Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 (zakres EFS+). [wersja archiwalna]
  4. Instrukcja obsługi Panelu Wnioskodawcy FEO 2021-2027. [wersja archiwalna]
  5. Kryteria wyboru projektów dla działania 5.3 Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy w ramach programu regionalnego FEO 2021-2027. [wersja archiwalna]
  6. Wzór umowy/decyzji o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami. [wersja archiwalna]
  7. Lista wskaźników na poziomie projektu dla działania 5.3 Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy w ramach programu regionalnego FEO 2021-2027. [wersja archiwalna]
  8. Analiza dotycząca bezrobocia wśród kobiet w województwie opolskim – stan na koniec 2022 r. opracowana przez Wydział Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. [wersja archiwalna]
  9. Podział jednostek przestrzennych województwa opolskiego wg klasyfikacji DEGURBA. [wersja archiwalna]
  10. Wyciąg ze Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027, Europejski Fundusz Społeczny Plus (karta działania 5.3). [wersja archiwalna]

Inne dokumenty obowiązujące w naborze

  1. Regulamin pracy Komisji Oceny Projektów oceniającej projekty w ramach EFS+ programu regionalnego FEO 2021-2027 dotyczący postępowania konkurencyjnego z 3 kwietnia 2023 r.
  2. Wytyczne dotyczące wyboru projektów na lata 2021-2027 z 12 października 2022 r.
  3. Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 z 18 listopada 2022 r.
  4. Wytyczne dotyczące realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027 z 29 grudnia 2022 r.
  5. Wytyczne dotyczące informacji i promocji Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 z 19 kwietnia 2023 r.
  6. Wytyczne dotyczące monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów na lata 2021-2027 z 12 października 2022 r.
  7. Wytyczne dotyczące warunków gromadzenia i przekazywania danych w postaci elektronicznej na lata 2021-2027 z 25 stycznia 2023 r.
  8. Wytyczne dotyczące kontroli realizacji programów polityki spójności na lata 2021–2027 z 26 października 2022 r.
  9. Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji z maja 2023 r.

Inne ważne informacje

Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek

Wnioskodawca, którego projekt został oceniony negatywnie na którymkolwiek z etapów oceny, ma prawo w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o jego niezakwalifikowaniu do kolejnego etapu oceny lub nie wybraniu do dofinansowania (w tym z uwagi na wyczerpanie kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w ramach postępowania konkurencyjnego), złożyć pisemny protest do IZ na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego,

Departament Wdrażania Funduszy Europejskich,

Krakowska 38, 45-075 Opole.

Jednakże wyczerpanie kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w ramach postępowania konkurencyjnego nie może stanowić wyłącznej przesłanki wniesienia protestu.

Szczegółowe informacje dotyczące procedury odwoławczej zostały opisane w Rozdziale 16 ustawy wdrożeniowej.

Pytania i odpowiedzi

W przypadku konieczności udzielenia wnioskodawcy wyjaśnień w kwestiach dotyczących postępowania konkurencyjnego IZ udziela indywidualnie odpowiedzi na pytania wnioskodawcy. W przypadku pytań wymagających dodatkowych konsultacji odpowiedzi będą przekazywane niezwłocznie po ich przeprowadzeniu. Zapytania do IZ można składać za pomocą:

- Poczty e-mail: info@opolskie.pl,

- Telefonu: 77 44 04 720, 77 44 04 721, 77 44 04 722, 77 54 16 212, 77 54 16 213, 77 54 16 255, 77 54 93 821.

Natomiast w zakładce „często zadawane pytania” na stronie internetowej FEO 2021-2027 zamieszczane są pytania i odpowiedzi na często zadawane pytania do różnych postępowań.

Linki

Panel Wnioskodawcy

portal Funduszy Europejskich

Zamieszczono w dniu: 2023-06-02