Dla perspektywy 2021-2027 uchwałą nr 9228/2023 Zarządu Województwa Opolskiego z dnia 3 kwietnia 2023 roku powołana została nowa Grupa Sterująca Ewaluacją i Monitoringiem (GSEiM), licząca 45 członków.
Jej głównym zadaniem jest wsparcie w realizacji zadań koordynowanych przez Jednostkę Ewaluacyjną (JE) oraz Opolskie Obserwatorium Terytorialne (więcej na temat Obserwatorium znajdziesz tutaj). Rolą GSEiM jest w szczególności współpraca przy:
- identyfikacji tematów ewaluacji w zakresie FEO 2021-2027 oraz badań i analiz dotyczących rozwoju społeczno-gospodarczego województwa;
- prowadzeniu, monitorowaniu i ocenie regionalnej polityki rozwoju;
- konsultowaniu i aktualizowaniu Planu ewaluacji FEO 2021-2027;
- formułowaniu zakresu, ocenie produktów oraz opiniowaniu wniosków i zaleceń ewaluacyjnych;
- przeglądzie stopnia wdrożonych rekomendacji;
- rozwoju potencjału ewaluacyjnego w regionie.
Stałymi członkami GSEiM są przedstawiciele: JE, departamentów merytorycznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, instytucji zaangażowanych we wdrażanie programu (UMWO, Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki), Komitetu Monitorującego FEO 2021-2027, jednostki organizacyjne UMWO (Opolskie Centrum Edukacji oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu), a także Urzędu Statystycznego w Opolu.
Spotkanie inauguracyjne GSEiM w perspektywie 2021-2027
27 kwietnia 2023 roku odbyło się inauguracyjne posiedzenie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem (GSEiM) w nowej perspektywie.
Podczas spotkania podsumowano działalność Opolskiego Obserwatorium Terytorialnego oraz Jednostki Ewaluacyjnej od 2014 roku oraz omówiono potrzeby informacyjne w zakresie badań i analiz podmiotów wchodzących w skład Grupy.
W kolejnej części przedstawiono propozycje badań wpisanych do projektu Planu ewaluacji Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027 i poddano je dyskusji.
Następnie omówiono wyniki ankiety przeprowadzonej wśród członków Grupy, w której to ocenili jej działalność w perspektywie 2014-2020 oraz wskazali jakich form wsparcia w zakresie budowania potencjału badawczego oczekują. Główną potrzebą, wynikającą z ankiet oraz z dyskusji podczas spotkania, okazało się stworzenie strony internetowej dedykowanej analizom/badaniom/ewaluacjom prowadzonym przez DRP i podmioty współpracujące w ramach GSEiM.
Ostatnim elementem spotkania była prezentacja założeń programowych Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027 oraz potrzeb ewaluacyjnych, które wynikają z programu.
Poniżej dostępne są zdjęcia, program oraz prezentacje ze spotkania.
- Program spotkania
- Podsumowanie działań badawczo-ewaluacyjnych okresu 2014-2020 a potrzeby informacyjne w obecnej perspektywie unijnej
- Plan ewaluacji Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027 – propozycja badań w kontekście uwarunkowań
- Rozwój potencjału w zakresie monitorowania i ewaluacji – oczekiwania i propozycje z perspektywy GSEiM
- Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 – założenia programowe
Szkolenie dla członków Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem
W dniach 14-15 czerwca 2023 roku w Niwkach odbyły się szkolenia dla członków Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem z zakresu tworzenia rekomendacji oraz upowszechniania wyników badań. Warsztaty poprowadzone zostały przez Prezeskę Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego Panią Monikę Bartosiewicz-Niziołek.
Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję pogłębić swoją wiedzę w zakresie rekomendacji, ich roli i zasad formułowania. Podczas ćwiczeń Grupa trenowała proces przygotowania wniosków i zaleceń płynących z badań oraz mechanizmy współpracy na etapie ich tworzenia.
Pragnąc poszerzyć grono odbiorców oraz zwiększyć użyteczność wyników badań, drugiego dnia spotkania omówiono znaczenie języka raportów oraz techniki i kanały promowania ich wyników. W ramach warsztatów dyskutowano o interesariuszach i odbiorcach badań oraz o rozwiązaniach komunikacyjnych wartych do wdrożenia w przyszłości.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom za aktywny udział i pozytywną atmosferę podczas spotkania. Cenną wartością z przeprowadzonych szkoleń była możliwość wysłuchania innego spojrzenia na badania – osób, które nie zajmują się nimi codziennie. Spotkanie przysłuży się także lepszemu przygotowaniu i wykorzystaniu wiedzy płynącej z badań i ewaluacji w regionie.
Poniżej zamieszczono zdjęcia ze szkoleń.
Drugie spotkanie Grupy Sterującej Ewaluacją i Monitoringiem
8 grudnia 2023 roku odbyło się drugie posiedzenie Grupy Sterującej Ewaluacja i Monitoringiem (GSEiM) powołanej w nowej perspektywie.
W pierwszej kolejności podsumowane zostały wyniki ewaluacji i badań przeprowadzonych w roku 2023 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego m.in. w zakresie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020:
- Ocena jakości i efektów działań na rzecz opieki nad dziećmi do lat 3 oraz usług edukacyjno – wychowawczych dzieci do lat 6 w województwie opolskim;
- Ocena efektów ekologicznych, społecznych i gospodarczych inwestycji wspartych w ramach IV i V Osi Priorytetowej RPO WO 2014-2020;
- Wpływ inwestycji transportowych na sytuację społeczno-gospodarczą województwa opolskiego;
- Ewaluacja Regionalnych Programów Zdrowotnych realizowanych w województwie opolskim;
- Oszacowanie wartości wskaźnika rezultatu długoterminowego – liczba osób znajdujących się w lepszej sytuacji na rynku pracy 6 miesięcy po opuszczeniu RPO WO 2014-2020. Edycja druga.
Powyższy element spotkania zaprezentował i omówił Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej UMWO – Pan Waldemar Zadka.
Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w województwie opolskim. Zaprezentowano głównie dane dotyczące ludności. Wsparciem w tym procesie był przedstawiciel Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych z Urzędu Statystycznego w Opolu – Pani Hanna Sterniuk-Mościcka.
Następnie Kierownik Wydziału Obserwatorium Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu – Pan Krzysztof Duraj, omówił działalność prowadzoną przez Obserwatorium w kreowaniu polityki regionalnej, w tym zaprezentował stosowane przez nich dobre praktyki w badaniach z obszaru rynku pracy. Jednym z elementów prezentacji była informacja o planowanych badaniach w najbliższym czasie.
Na koniec Pani Jagoda Sokołowska (Kierownik Referatu Badań i Ewaluacji) zaprezentowała ewaluacje, badania i analizy zaplanowane do realizacji do 2030 roku w ramach prac Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej. Wszystkie badania zostały zebrane w dwóch dokumentach:
- Planie badań, analiz i ekspertyz Opolskiego Obserwatorium Terytorialnego do 2030 roku w zakresie rozwoju regionalnego województwa opolskiego,
- Planie ewaluacji Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027.
Poniżej kilka zdjęć, program oraz prezentacje ze spotkania.
- Program spotkania
- Główne wnioski i rekomendacje – wyniki ewaluacji zrealizowanych w regionie w 2023 roku
- Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w województwie opolskim
- Rola Obserwatorium Rynku Pracy w kreowaniu polityki regionalnej
- Ewaluacje, badania i analizy zaplanowane do realizacji w województwie opolskim do 2030 roku