Korzystanie z unijnych dotacji wiąże się z licznymi obowiązkami. Przede wszystkim trzeba zrealizować projekt zgodnie ze złożonym i zaakceptowanym wnioskiem o dofinansowanie, przestrzegać terminów i prawidłowo go rozliczyć.
Podpisanie umowy o dofinansowanie
Jeżeli w wyniku oceny Twój wniosek zostanie zakwalifikowany do objęcia wsparciem, zostanie z Tobą zawarta umowa o dofinansowanie. Procedura jej podpisania rozpoczyna się w momencie otrzymania oficjalnego pisma potwierdzającego przyznanie wsparcia na realizację projektu. Do podpisania umowy musisz zgromadzić wymagane dokumenty. Masz na to z reguły kilka tygodni.
Harmonogram rzeczowo-finansowy
Realizując projekt, trzymaj się ściśle zapisów z wniosku o dofinansowanie. Pamiętaj, że nie wolno Ci samodzielnie zmieniać zakresu projektu, które wskazałeś we wniosku. Szczególnie ważne jest też przestrzeganie terminów określonych w harmonogramie wydatków. Wszelkie zmiany wymagają konsultacji i zatwierdzenia przez instytucję udzielającą Tobie wsparcia.
Kwalifikowalność wydatków
Nie każdy wydatek związany z projektem może zostać dofinansowany. Wsparciem mogą zostać objęte tylko działania z listy tzw. kosztów kwalifikowanych. O kwalifikowalności decyduje też to, czy dokonasz zakupu zgodnie z obowiązującymi Cię procedurami. Nieprzestrzeganie tych zasad może się skończyć obniżeniem, a nawet całkowitym cofnięciem dotacji.
Konto bankowe
Wszystkie operacje finansowe w Twoim projekcie powinny się odbywać za pośrednictwem wyodrębnionego specjalnie w tym celu konta bankowego. Jego numer podajesz do umowy o dofinansowanie.
Dokumentacja
Wszystkie wydatki w ramach projektu powinny być ujęte w tzw. wyodrębnionej dokumentacji księgowej. To taki sposób księgowania, który umożliwia łatwą, szybką i precyzyjną identyfikację wszystkich dokumentów księgowych związanych z projektem.
Kontrola projektu
Kontrola towarzyszy realizacji każdego projektu, któremu udzielone zostało wsparcie z funduszy unijnych – więc na pewno Cię nie ominie. Możesz się jej spodziewać co do zasady przynajmniej raz, na zakończenie projektu.
Sprawozdawczość, rozliczenie projektu
Przez cały okres realizacji projektu regularnie informuj o czynionych postępach instytucję, która udzieliła Tobie wsparcia. Sprawozdania należy przygotowywać na specjalnym formularzu. Częstotliwość ich składania określona jest w umowie o dofinansowanie – najczęściej wymagane są minimum raz na 3 miesiące. Sprawozdania z postępu w realizacji projektu są najczęściej integralną częścią wniosku o płatność. Jest on podstawą do wypłaty przyznanej dotacji w formie zaliczki, refundacji częściowej lub całkowitej.
Promocja i oznakowanie
Jeżeli korzystasz z unijnego wsparcia masz nie tylko prawo, ale i obowiązek, aby o tym informować. Informacje o dofinansowaniu należy podawać już w trakcie realizacji projektu, przy okazji wszystkich działań informacyjnych i komunikacyjnych, jakie w związku z nim podejmujesz. Zakres takiej informacji obejmuje co najmniej nazwę funduszu unijnego, z którego pochodzą środki, programu i instytucji, która udzieliła wsparcia.
Trwałość projektu
Zakończenie realizacji projektu nie oznacza jeszcze wypełnienia wszystkich obowiązków, jakie wynikają z unijnego wsparcia.
Jeżeli projekt obejmował zakup środków trwałych, budowę obiekty lub instalacje bądź też zatrudnienie pracowników obowiązuje Cię tzw. okres trwałości. Jest to czas, w którym należy zachować w niezmienionej formie i wymiarze efekty projektu, których osiągnięcie zostało zadeklarowane we wniosku o dofinansowanie. Standardowo wynosi on 5 lat. Odstępstwem objęte są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których okres trwałości to 3 lata.
W perspektywie finansowej 2021-2027 realizując i rozliczając projekt korzystamy z nowych aplikacji.
CST2021 (zawiera SL2021) – Dostęp do CST2021
BK2021 – Dostęp do BK2021
SM EFS – Dostęp do SM EFS
SL2021 – Projekty
Chcesz rozliczyć projekt – skorzystaj z aplikacji SL2021 – Projekty
Po wyborze projektu do dofinansowania, ale nie później niż przy podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu, poprosimy Cię o wskazanie osoby lub osób zarządzających projektem, czyli o wypełnienie wniosku:
Wniosek o dodanie osoby uprawnionej zarządzającej projektem po stronie Beneficjenta
Gdy podpiszesz umowę o dofinansowanie projektu, będziesz komunikował się z instytucją i rozliczał swój projekt za pośrednictwem aplikacji SL2021.
Po zalogowaniu się do CST2021 wybierz moduł Projekty
Projekty to jest aplikacja SL2021, która umożliwia rozliczanie projektów, ponieważ zapewnia wystandaryzowane formularze:
- wniosków o płatność (wraz z funkcjonalnościami umożliwiającymi ich tworzenie, przesyłanie, weryfikację, w tym zatwierdzanie, korygowanie, przekazywanie do poprawy i wycofywanie)
- harmonogramów płatności (wraz z funkcjonalnościami umożliwiającymi ich tworzenie, przesyłanie, weryfikację, w tym zatwierdzanie, poprawianie i wycofywanie)
- przechowujące wybrane informacje o zamówieniach publicznych i kontraktach powiązanych z projektem
- przechowujące wybrane informacje o osobach zatrudnionych do realizacji projektów
- przechowujące wybrane informacje o projektach grantowych i instrumentach finansowych.
Poniżej zamieściliśmy dokumenty, które przeprowadzą Cię przez poszczególne moduły aplikacji SL2021 – Projekty:
1. Korespondencja
2.Projekty
3. Harmonogram płatności / Harmonogram płatności wersja do importu
4. Wnioski o płatność
5. Zamówienia publiczne
6. Baza personelu / Baza personelu wersja do importu
7. Instrumenty finansowe
8. Granty
Dostęp do CST2021
WAŻNE!
Instrukcje na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
https://instrukcje.cst2021.gov.pl/
wybieramy SL2021 – Projekty następnie Beneficjent
https://instrukcje.cst2021.gov.pl/?mod=beneficjent
Dodatkowo MFiPR stworzyło dla Państwa na kanale YouTube Instrukcje multimedialne do obsługi CST2021.
Poniżej link do instrukcji:
https://www.youtube.com/@CST2021_channel
Instrukcje (filmiki) są systematycznie uzupełniane.
Linki do instrukcji multimedialnych na YouTube – stan na 17.09.2024
BK2021 – Baza Konkurencyjności
Baza Konkurencyjności to internetowa baza ofert zawierająca ogłoszenia wnioskodawców/ beneficjentów. Baza Konkurencyjności (BK2021) to aplikacja wspierająca realizację zasady konkurencyjności, o której mowa w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.
Dla zamówień udzielanych w projektach w ramach FEO 2021-2027, wszystkie oferty powinny być składane za pośrednictwem BK2021.
Komunikacja (korespondencja) pomiędzy zamawiającym a oferentem (pytania/odpowiedzi) musi również odbywać się za pośrednictwem BK2021.
Instruktaż multimedialny dotyczący BK2021
Dostęp do BK2021
Pomoc dotycząca kwestii technicznych
SM EFS – System Monitorowania EFS
System Monitorowania Europejskiego Funduszu Społecznego (SM EFS) to aplikacja służąca do monitorowania podmiotów i uczestników projektów otrzymujących wsparcie w ramach projektów realizowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) dla perspektywy finansowej 2021-2027.
Dostęp do SM EFS
Instrukcja użytkownika SM EFS
Jeśli masz problemy techniczne z aplikacjami CST2021, BK2021 i SM EFS – napisz do nas!
W przypadku problemów technicznych dotyczących m.in. obsługi lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu aplikacji CST2021, BK2021 i SM EFS zgłoszenie prześlij na jeden z poniższych adresów:
- amiz.feop@opolskie.pl – jeśli podpisałeś umowę o dofinansowanie projektu z instytucją zarządzającą UMWO (Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego),
- ami.feop@ocrg.opolskie.pl – jeśli podpisałeś umowę o dofinansowanie projektu z instytucją pośredniczącą OCRG (Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki),
- ami.feop@wup.opole.pl – jeśli podpisałeś umowę o dofinansowanie projektu z instytucją pośredniczącą WUP (Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu).