Konferencja podsumowująca realizację projektu pn. „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – edycja 2” realizowanego przez Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu odbyła się dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego.

Celem projektu było zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych w zakresie opieki nad kobietą w ciąży i małym dzieckiem, co przekłada się na poprawę jakości życia społecznego oraz zmniejszenie nierówności w zdrowiu w województwie opolskim.

Założenia programu to:

– zwiększenie świadomości prozdrowotnej kobiet poprzez przeprowadzenie kompleksowej interwencji edukacyjno-zdrowotnej u kobiet w ciąży i w okresie połogu,
– wzrost świadomości i wiedzy z zakresu przygotowania do porodu, macierzyństwa oraz praw wynikających ze standardów opieki okołoporodowej wśród osób objętych interwencją programu,
– wypracowanie umiejętności wczesnego rozpoznawania symptomów rozpoczynającego się porodu,
– zwiększenie odsetka kobiet zadowolonych z przebiegu porodu, a dzięki temu zainteresowanych kolejną ciążą,
– zmniejszenie odsetka wykonywanych cięć cesarskich z uwagi na edukację i skuteczniejsze przygotowanie kobiet do porodu.

Program był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a unijne dofinansowanie to ponad 10 mln. zł.

Więcej informacji o programie można znaleźć tutaj:
https://dlarodziny-ginekologia.opole.pl/o-projekcie/