Projekt partnerski „Nie-Sami-Dzielni” realizowany jest przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opolu wraz z partnerami w trzech odsłonach:

  1. „Nie–Sami–Dzielni – rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne” 1.12.2016 – 30.06.2023

  2. „Nie-Sami-Dzielni II – rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne” 15.06.2020 – 30.09.2023

  3. „NieSamiDzielni – rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne – II edycja” 15.06.2020 – 31.10.2023

Wsparciem objęte zostały osoby i rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym mieszkające na terenie województwa opolskiego osoby zatrudnione w podmiotach pomocy i integracji społecznej – łącznie kilkaset osób.

Główne cele projektu to: zwiększenie dostępu do usług społecznych świadczonych w województwie opolskim na rzecz osób niesamodzielnych, starszych i niepełnosprawnych, przeciwdziałanie ich marginalizacji i wykluczeniu społecznemu, a w konsekwencji także zmniejszenie poziomu ubóstwa w regionie.

Realizację tych celów zapewniły:

– usługi opiekuńcze i usługi asystenckie świadczone na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
– nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, takie jak np. teleopieka, systemy przywoławcze,
– poprawa dostępu do mieszkań o charakterze wspomaganym,
– umożliwienie osobom niesamodzielnym pozostanie w lokalnej społeczności, czyli działania wspierające ich aktywność społeczną oraz wspierające ich samodzielne funkcjonowanie,
– finansowanie wypożyczenia sprzętu niezbędnego do opieki i sprzętu zwiększającego ich samodzielność,
– działania wspierające opiekunów w opiece nad osobami niesamodzielnymi, w szczególności: poradnictwo, wsparcie psychologiczne oraz pomoc w uzyskaniu informacji umożliwiających poruszanie się po różnych systemach wsparcia,
– tworzenie miejsc krótkookresowego pobytu w zastępstwie za opiekunów faktycznych,
– sfinansowanie usługi asystenckiej lub usługi opiekuńczej,
– sfinansowanie wypożyczenia sprzętu niezbędnego do opieki i sprzętu zwiększającego samodzielność.

W ramach projektu organizowane są także spotkania integracyjne, w tym Regionalne Dnia Seniora, warsztaty promujące zdrowy tryb życia, a także hipoterapia dla osób niepełnosprawnych oraz animaloterapia.

Spotkania integracyjne dla osób starszych z niepełnosprawnościami były odpowiedzią na potrzeby zdiagnozowane bezpośrednio przez potencjalnych uczestników wsparcia, czyli seniorów z woj. opolskiego. W trakcie spotkań odbywały się animacje i prelekcje m.in. o tematyce prozdrowotnej, formach spędzania wolnego czasu i ofercie kulturalnej skierowanej właśnie do tej grupy osób.

Utworzono również bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i pomocniczych. Przeprowadzono też rehabilitację społeczną osób laryngektomowanych, zajęcia sportowo – rehabilitacyjne, rehabilitację społeczną osób z niepełnosprawnościami i coaching senioralny. Dzięki projektowi osoby starsze / niesamodzielne / niepełnosprawne mogły wziąć udział w 5-dniowych turnusach społeczno–kulturalnych po Polsce i w 1-dniowych wycieczkach plenerowych edukacyjno-kulturalnych na terenie Opolszczyzny.

W trakcie trwania pandemii COVID-19 zapewniono wsparcie domom pomocy społecznej z województwa opolskiego – zakupiono i wyposażono mieszkańców oraz personel DPS-ów w środki ochrony indywidualnej. Do tego doszły usługi dożywiania osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Wszystkie prowadzone w ramach projektu działania pozwoliły na poprawę jakości życia zarówno osób niesamodzielnych, starszych i niepełnosprawnych, jak i osób z ich otoczenia.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020. Całkowity koszt wszystkich edycji projektu wyniósł 26 384 124,62 zł, z czego unijne dofinansowanie to 22 424 780,91 zł.

dav

dav

IMG_0370

DSC_0032-2

DSC_0059-2

20220609_122011

20220623_092452

20220601_093443

IMG_0300