Zmiany w projekcie beneficjenta Miasto Opole pn. „Centrum Pomocy” – wsparcie osób niesamodzielnych oraz opiekunów faktycznych w Opolu”, to szybka reakcja na sytuację epidemiczną związaną z rozprzestrzenianiem się koronowirusa i nowe potrzeby mieszkańców.
Dzięki zakupionym w projekcie 4 analizatorom wraz z testami i usługą laboratoryjną możliwa będzie szeroka i szybka diagnostyka (zgodnie z zaleceniami WHO) w zakresie wykrywania wirusa SARS-CoV-2 wśród mieszkańców miasta.
Analizatory służą dodatkowo do diagnostyki infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych, zakażeń ośrodkowego układu nerwowego, zakażeń krwi i infekcji układu pokarmowego. W projekcie zaplanowano również zlecenie jednostce medycznej usługi wykonania testów przez najbliższe 6 m-cy.
Zwiększenie wartość projektu i kwoty dofinansowania ze środków UE, pozwoliło również na:
- oddelegowanie 4 psychologów MOPR świadczących całodobowe dyżury telefoniczne, jako wsparcie emocjonalne dla osób zmagających się ze skutkami obecnej sytuacji, np. przebywających w kwarantannie czy mających inne problemy psychologiczne wywołane stanem epidemii,
- zakup paczek żywnościowych wraz z dowozem osób dla potrzebujących (osoby starsze, samotne i z niepełnosprawnościami),
- zapewnienie ciepłych posiłków i ich transport do osób bezdomnych na terenie Miasta Opola, aby ograniczyć przemieszczanie się tych osób,
- zakup środków odkażających, dezynfekujących, maseczek, rękawic ochronnych, termometrów,
- usługę dezynfekcji pomieszczeń MOPR, MOPOBiU, ŚDS Magnolia oraz czterech DDP.
Dodatkowo w ramach drugiego realizowanego przez Miasto Opole projektu pt. „Trudny start, lepsza przyszłość”: wsparcie rodzin i pieczy zastępczej w Opolu dodatkowe wsparcie zostanie przeznaczone dla dzieci z 5 domów dziecka w Opolu. W ramach dodatkowych środków zakupiony zostanie niezbędny sprzętu do nauki:
- 68 laptopów z oprogramowaniem,
- Internet,
- urządzenia wielofunkcyjne.
Dzięki takiemu doposażeniu domów dziecka możliwe będzie zapewnienie obowiązku edukacyjnego wychowanków w okresie epidemii.