Pytanie:

Czy w ramach naboru wniosków będzie kwalifikować się przedsięwzięcie, które zostało wpisane w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych z terminem realizacji na 2015 r.? Aktualnie mamy rok 2016 i inwestycja powinna już być zakończona, niestety nie została nawet rozpoczęta. Jeśli takie zadanie się nie kwalifikuje, to co należałoby zrobić by spełnić wymagania konkursu?

 Odpowiedź:

Zgodnie z zapisem na s. 7 Regulaminu konkursu:

Ocena zgodności przedsięwzięcia z KPOŚK i Master Planem dla wdrażania dyrektywy 91/271/EWG dokonywana będzie poprzez sprawdzenie, czy aglomeracja oraz zakres prac planowanych do realizacji w aglomeracji zostały uwzględnione w aktualizacji KPOŚK obowiązującej w dniu rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie, oraz czy aglomeracja została ujęta w Master Planie dla wdrażania dyrektywy 91/271/EWG w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych.

W związku z powyższym dla możliwości aplikowania w konkursie najważniejsze jest to czy dana aglomeracja jest ujęta w ww. dokumentach, czy mieści się w przedziale 2-10 tys. RLM
i czy planowany w projekcie (w działaniu 5.4) rzeczowy zakres prac jest zgodny
z zakresem prac wpisanym do tych dokumentów. Niezgodność w kwestii terminu realizacji nie stanowi przeszkody dla ubiegania się o dofinansowanie w omawianym konkursie. Wnioskodawca powinien jednak odnieść się w dokumentach aplikacyjnych (przede wszystkim we wniosku o dofinansowanie projektu i w studium wykonalności inwestycji) do zmiany terminu realizacji przedsięwzięcia i odpowiednio ten fakt wyjaśnić i uzasadnić.


Pytanie:

Chcielibyśmy złożyć w naborze wniosków z Działania 5.4. RPO WO wniosek o dofinansowanie na budowę sieci kanalizacji sanitarnej na obszarze kilku miejscowości wiejskich, lecz celem podłączenia tych miejscowości do oczyszczalni ścieków musimy wybudować tranzyt kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej pomiędzy miejscowościami. Budowa sieci tranzytowej pomiędzy miejscowościami na obszarach niezamieszkałych niestety zaniża nam wskaźnik koncentracji poniżej minimalnego progu w konkursie. Czy w związku z tym, możemy złożyć wniosek na budowę sieci kanalizacji na terenach zamieszkałych a w ramach kosztów niekwalifikowalnych zawrzeć budowę sieci tranzytowej na obszarach niezamieszkałych? W takiej konstrukcji spełnimy wymagania dla wskaźnika koncentracji, jeśli przyjmiemy go tylko dla obszarów zamieszkałych. Proszę o informację zwrotną czy możemy w takiej konstrukcji złożyć wniosek oraz czy jeśli przyjmiemy takie rozwiązanie, to czy wskaźnik koncentracji będzie wtedy liczony tylko dla projektu w części dot. wydatków kwalifikowalnych tj. tylko dla obszaru zamieszkałego.

Odpowiedź:

Wskazane przez Państwa rozwiązanie nie jest możliwe. Po pierwsze o dofinansowanie mogą starać się instytucje, których przedsięwzięcia wpisane są do IV aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Co za tym idzie o dofinansowanie można starać się jedynie na dokładnie takie przedsięwzięcia jakie zostały uwzględnione w KPOŚK. Zatem jeśli w IV aktualizacji KPOŚK Państwa przedsięwzięcie jest wpisane w całości – tylko w takim zakresie można składać wniosek o dofinansowanie. Przedsięwzięcie nie może zostać pomniejszone lub powiększone. Po drugie wskaźnik koncentracji liczony jest dla całego przedsięwzięcia, a nie jedynie dla jego wybranej części. Nie ma zatem możliwości wskazania i wyliczenia wskaźnika koncentracji tylko dla części kwalifikowanej. Wskaźnik ten został ustalony na tym poziomie po to, aby uniknąć finansowania przedsięwzięć, które nie są efektywne ekonomicznie. W takiej sytuacji rozwiązaniem dla Państwa może być realizacja projektu opartego na budowie tzw. przydomowych oczyszczalni ścieków w ramach typu projektu 2 b), o ile zakres ten wpisany jest również do KPOŚK.


Pytanie:

Czy istnieje możliwość zastosowania stawki ryczałtowej zgodnie z Wytycznymi MIR oraz zgodnie z podejściem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w konkursach dot. infrastruktury wod-kan? Generalnie wytyczne do przygotowania SW bazują i wskazują jako wzór Wytyczne MIR w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód i projektów hybrydowych na lata 2014-2020, a w tym dokumencie dopuszczalne jest stosowanie stawek ryczałtowych.

Odpowiedź:

Zgodnie z Regulaminem Konkursu – pkt. 4 Szczegółowe warunki konkursu: 6. W przypadku projektów generujących dochód wysokość dofinansowania projektu ustalana jest przy zastosowaniu metody luki w finansowaniu. Zatem nie ma możliwości zastosowania zryczałtowanych stawek procentowych dochodów dla projektów z wybranych sektorów i podsektorów.


Pytanie:

Czy dopuszczalne jest wprowadzanie zmian w projekcie względem Krajowego Planu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK)?

Odpowiedź:

Projekty dofinansowane ze środków europejskich mają, zgodnie z zapisami Umowy Partnerstwa, wynikać z aktualnego KPOŚK i Masterplanu (obecnie z IV aktualizacji KPOŚK lub/i Masterplanu). Na etapie szczegółowej dokumentacji dopuszczalna jest zmiana jedynie niektórych parametrów technicznych wskazanych w Załączniku 2 do IV aktualizacji KPOŚK (np. długość sieci kanalizacyjnej, wartość projektu) spowodowana przygotowaniem projektu czy inwentaryzacją dokonaną w tym zakresie. Zmianie natomiast nie mogą ulec parametry podstawowe dotyczące granic aglomeracji
(np. liczba RLM) oraz nie może być wprowadzone nowe zadanie inwestycyjne nieujęte w obecnej aktualizacji KPOŚK.