W nawiązaniu do pojawiających się pytań dotyczących opodatkowania podatkiem VAT dotacji otrzymywanych przez Beneficjentów pragniemy przekazać następujące informacje. Pismem z dnia 16 maja br. (znak: PT1.8102.8.2017.ALX.280.2) Ministerstwo Finansów przekazało, że dotacje otrzymane przez beneficjentów programów operacyjnych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej powinny być opodatkowane podatkiem VAT, w przypadku gdy mają bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Przedmiotowy obowiązek podatkowy wynika z przepisów prawa wspólnotowego, tj. Dyrektywy Rady (WE) nr 112/2006 z 28.11.2006 r. ws. wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1).

Aktualnie zidentyfikowano trzy obszary, w których może zaistnieć konieczność opodatkowania dotacji oraz zapłaty tzw. VAT należnego:
– projekty, w ramach których usługi doradcze świadczone są przez beneficjentów na rzecz ostatecznych odbiorców nieodpłatnie bądź po cenie niższej niż cena rynkowa,
– projekty partnerskie, w których następuje wzajemne przeniesienie własności wartości niematerialnych i prawnych lub produktów nabytych bądź wytworzonych w ramach projektu pomiędzy partnerami uczestniczącymi w jego realizacji,
– projekty dotyczące wsparcia odnawialnych źródeł energii, realizowanych w schemacie, w którym beneficjent (jst) nabywa, a następnie przekazuje i dofinansowuje zakup i instalację kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych na budynkach prywatnych (mieszkańców danej jst).

W załączeniu dołączamy – do ewentualnego upowszechnienia i wykorzystania – schemat rozliczeń podatku od towarów i usług przez Beneficjenta projektu unijnego i ostatecznego odbiorcy, w sytuacji gdy ma miejsce tzw. dopłata do ceny. Znajduje on zastosowanie we wszystkich przypadkach opisanych powyżej. Schemat uzgodniono z Ministerstwem Finansów pod kątem jego zgodności z przepisami krajowymi i unijnymi.
Ewentualne pytania w zakresie przekazanego schematu proszę kierować bezpośrednio do Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

Przykład rozliczeń podatku od towarów i usług VAT