Informacje o naborze
Termin rozstrzygnięcia konkursu
styczeń 2016 r.
Miejsce składania wniosków
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
Departament Koordynacji Programów Operacyjnych
Punkt Przyjmowania Wniosków (parter)
Ul. Ostrówek 5-7
45-082 Opole
Sposób składania wniosków o dofinansowanie
Wypełniony w generatorze wniosków- znajdującym się na stronie www.pw.opolskie.pl formularz wniosku, należy wysłać on-line (taką funkcjonalność zapewnia generator wniosków).
Natomiast wersję papierową wniosku wraz z wymaganą dokumentacją należy składać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu tj. od 7:30 do 15:30 na jeden ze wskazanych poniżej sposobów:
- Listem poleconym w zaklejonej kopercie lub paczce,
- Przesyłką kurierską,
- Osobiście,
- Przez posłańca ( dostarczyciel otrzyma dowód wpłynięcia przesyłki opatrzony podpisem i datą).
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
- podmioty działające w obszarze pomocy i integracji społecznej,
- podmioty ekonomii społecznej,
- organizacje pozarządowe,
uprawnione do realizacji usług zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011r o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2015 poz. 332).
Forma prawna beneficjenta musi być zgodna z klasyfikacją form prawnych podmiotów gospodarki narodowej określonych w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji podmiotów gospodarki narodowej, w tym wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń oraz szczegółowych warunków i trybu współdziałania służb statystyki publicznej z innymi organami prowadzącymi urzędowe rejestry i systemy informatyczne administracji publicznej (Dz. U. Nr 69, poz. 763, z późn. zm.).
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Typy przedsięwzięć w zakresie*:
Wsparcia rodziny przeżywającej problemy opiekuńczo-wychowawcze, w tym w sytuacji zagrożenia utraty możliwości opieki nad dziećmi, zgodnie z zakresem usług określonym w ustawie z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2015r. poz. 332) m.in. poprzez:
a) usługi wsparcia rodziny w ramach działań prewencyjnych mających ograniczyć umieszczanie dzieci w pieczy zastępczej, w tym w szczególności:
i. asystentura rodzinna,
ii. rodziny wspierające,
iii. konsultacje i poradnictwo specjalistyczne, w tym prawno-obywatelskie,
iv. terapia i mediacja,
v. usługi dla rodzin z dziećmi, w tym usługi opiekuńcze i specjalistyczne, pomoc prawna, szczególnie w zakresie prawa rodzinnego,
vi. organizowanie dla rodzin spotkań, mających na celu wymianę doświadczeń oraz zapobieganie izolacji, zwanych grupami wsparcia lub grupami samopomocowymi;
b) pomoc w opiece i wychowaniu dziecka, w tym poprzez usługi placówek wsparcia dziennego** w formie opiekuńczej i specjalistycznej oraz w formie pracy podwórkowej.
Wsparcia pieczy zastępczej zgodnie z zakresem usług określonym w ustawie z dnia 9 czerwca 2011r o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2015r. poz. 332) m.in. poprzez:
a) działania prowadzące do odejścia od opieki instytucjonalnej, tj. od opieki świadczonej w placówkach opiekuńczo-wychowawczych powyżej 14 dzieci do usług świadczonych w lokalnej społeczności poprzez tworzenie rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych poniżej 14 dzieci,
b) usługi aktywnej integracji, w szczególności o charakterze społecznym, których celem jest nabycie, przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych, zaradności, samodzielności i aktywności społecznej skierowane do osób będących w pieczy zastępczej,
c) usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowym skierowane do osób będących w pieczy zastępczej w wieku powyżej 15 roku życia,
d) indywidualne programy usamodzielniania realizowane w mieszkaniach o charakterze treningowym/wspieranym/ chronionym dla osób opuszczających pieczę zastępczą***,
e) kształcenie kandydatów na rodziny zastępcze, prowadzących rodzinne domy dziecka i dyrektorów placówek opiekuńczo- wychowawczych typu rodzinnego poniżej 14 dzieci oraz doskonalenie osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą w ramach działań prowadzących do tworzenia rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego poniżej 14 dzieci.
*Decyzją IZRPO WO nabór na typy działań związanych z obszarem zdrowia i usług społecznych dotyczących opieki nad osobami zależnymi uruchomiony zostanie w późniejszym terminie. Pierwszy konkurs w ramach działania 8.1 dotyczy jedynie działań związanych ze wsparciem rodziny i pieczy zastępczej.
**Usługi wsparcia rodziny w postaci pomocy w opiece i wychowaniu dzieci w formie placówek wsparcia dziennego polegają na tworzeniu nowych miejsc opieki i wychowania w ramach nowych placówek wsparcia dziennego, jak również w ramach istniejących placówek.
***Wsparcie w zakresie mieszkań wspomaganych (treningowych/wspieranych/ chronionych) polega na tworzeniu miejsc w nowo tworzonych lub istniejących mieszkaniach wspomaganych.
Finanse
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu
Maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu w zakresie wsparcia rodziny i pieczy zastępczej wynosi 6 mln PLN
Maksymalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 94,5%,
w tym poziom dofinansowania UE - maksymalnie 85%.
Minimalna wartość projektu wynosi 100 tys. PLN
Minimalny wkład własny beneficjenta jako % wydatków kwalifikowalnych: 5,5%
Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów
Wartość dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 dla działania 8.1 Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie wsparcia rodziny i pieczy zastępczej wynosi
w łącznej kwocie 3 335 295,00 Euro*,
w tym 3 000 000,00 Euro pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego,
natomiast 335 295,00 Euro z Budżetu Państwa.
Z ogólnej kwoty alokacji przeznaczonej na nabór, na procedurę odwoławczą przeznacza się 333 530,00 Euro**,
w tym 300 000,00 Euro pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego
i 33 530,00 Euro z Budżetu Państwa.
*Co na dzień ogłoszenia naboru wynosi 13 816 793,07 PLN według kursu Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia kwotowania środków w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym ogłoszono nabór.
**Co na dzień ogłoszenia naboru wynosi 1 381 681,38 PLN według kursu Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia kwotowania środków w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym ogłoszono nabór.
Niezbędne dokumenty
Regulamin konkursu - wersja aktualna (załączniki do Regulaminu nie uległy zmianie)
Regulamin konkursu - wersja nieaktualna
Załączniki:
1. Wzór wniosku o dofinansowanie projektu (EFS)
2. Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu (EFS)
3. Wzór umowy o dofinansowanie projektu
Umowa o dofinansowanie projektu w ramach EFS
Umowa o dofinansowanie projektu w ramach EFS - ryczałt
5. Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych dla RPO WO 2014-2020. Zakres EFS, wersja 2
8. Regulamin pracy komisji oceny projektów oceniającej projekty w ramach EFS RPO WO 2014-2020
10. Podział jednostek przestrzennych województwa opolskiego wg klasyfikacji DEGURBA
Ponadto w ramach działania 8.1 obowiązują:
Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie trybów wyboru projektów na lata 2014-2020
Wytyczne w zakresie gromadzenia i przekazywania danych w postaci elektronicznej na lata 2014-2020
Dokumenty pomocnicze dla Wnioskodawców:
Podręcznik dla wnioskodawców RPO WO 2014-2020 – zakres EFS. Wersja 2
Inne ważne informacje
Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek
W przypadku negatywnej oceny projektu, o której mowa w art. 53 ust. 2 Ustawy wdrożeniowej, Wnioskodawca ma prawo w terminie 14 dni od dnia doręczenia informacji o której mowa w art. 46 ust. 3 ww. ustawy, złożyć pisemny protest za pośrednictwem instytucji, o której mowa w art. 39 ust. 1, tj. IOK.
Informacja na temat procedury odwoławczej obowiązującej dla konkursu została szczegółowo opisana w Ustawie wdrożeniowej (Rozdział 15) zamieszczonej na stronie internetowej www.rpo.opolskie.pl w zakładce: Zapoznaj się z prawem i dokumentami.
Pytania i odpowiedzi
W przypadku konieczności udzielenia wnioskodawcy wyjaśnień w kwestiach dotyczących konkursu oraz pomocy w interpretacji postanowień regulaminu, IZ RPO WO 2014-2020 udziela indywidualnie odpowiedzi na pytania wnioskodawcy. Zapytania do IOK można składać za pomocą:
- Zakładki Często zadawane pytania na stronie: www.rpo.opolskie.pl
- E – maila: info@opolskie.pl
- Faksu: 77 44 04 721
- Telefonu: 77 44 04 720-722
Bezpośrednio w siedzibie:
Główny Punkt Informacyjny
Funduszy Europejskich w Opolu
Ul. Barlickiego 17, 45-083 Opole
Linki
Zamieszczono w dniu: 2015-08-21