Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Poniżej znajdziesz informacje o zasadach oznaczania projektów obowiązujące dla umów podpisanych od 1 stycznia do 31 maja 2018 r.

Jeżeli korzystasz z unijnego wsparcia w ramach RPO WO 2014-2020 masz nie tylko prawo, ale i obowiązek, aby o tym informować. Skąd taki obowiązek? Wszyscy obywatele Unii Europejskiej mają prawo do wiedzy, w jaki sposób są wykorzystywane jej zasoby finansowe. Dlatego UE wymaga informowania opinii publicznej, uczestników i odbiorców projektów, o tym, że dane przedsięwzięcie było możliwe między innymi dzięki unijnej pomocy finansowej.

Opis twoich obowiązków w zakresie informacji i promocji znajduje się w:

Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności

Przedstawione w  Podręczniku zasady tworzenia zestawień znaków oraz obowiązkowy wzór tablicy informacyjnej i pamiątkowej oraz przykładowy wzór plakatu zostały zawarte w:

Karta wizualizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020

Ogólne zasady

Informacje o dofinansowaniu powinieneś podawać w trakcie realizacji projektu, przy okazji wszystkich działań informacyjnych i promocyjnych, jakie w związku z nim podejmujesz. Nie istnieje jeden obowiązkowy, z góry określony zestaw działań informacyjno-promocyjnych, które musisz zrealizować – trzeba wybrać takie działania, które będą zgodne z celem Twojego projektu oraz jego charakterem i skalą.

Powinieneś też odpowiednio oznaczać dokumenty dotyczące projektu, które będziesz publikować np.: dokumentację przetargową, ogłoszenia, raporty, publikacje, materiały dla prasy etc. Ta sama zasada obowiązuje Cię w przypadku dokumentów i materiałów przeznaczonych dla uczestników projektów np. zaświadczeń, certyfikatów, materiałów informacyjnych, programów szkoleń i warsztatów, list obecności.

Masz też obowiązek oznaczenia miejsca projektu plakatem informacyjnym. W przypadku projektów dofinansowanych na ponad 500 tys. euro (dotyczących infrastruktury lub prac budowlanych albo zakupu środków trwałych) beneficjenci zamiast plakatów umieszczają tablice informacyjne i/lub tablice pamiątkowe.

Kiedy to zrobić?

Plakaty albo tablice informacyjne umieszcza się w trakcie trwania projektu, a tablice pamiątkowe po jego zakończeniu.

Czy masz stronę internetową? Jeśli tak, także na niej umieść krótki opis projektu i wstaw znaki Unii Europejskiej i Funduszy Europejskich oraz barwy Rzeczypospolitej Polskiej. Ważne jest, aby flaga UE i napis Unia Europejska widać było od razu w momencie wejścia na stronę www.

Nie zapomnij udokumentować swoich działań informacyjnych i promocyjnych. Instytucje kontrolujące mogą sprawdzić wypełnienie obowiązków informacyjnych. Pamiętaj, że jako beneficjent masz możliwości skorzystania z rożnych form promocji projektu we współpracy z instytucjami, które zajmują się Funduszami Europejskimi.

Obowiązkowe oznaczenia

Jeżeli jesteś beneficjentem Funduszy Europejskich musisz oznaczać:

  • działania informacyjne i promocyjne,
  • dokumenty związane z projektem podawane do wiadomości publicznej i przeznaczone dla uczestników projektów,
  • miejsca realizacji współfinansowanego przedsięwzięcia.

Każde oznaczenie musi zawierać następujące znaki:

  • znak Funduszy Europejskich (właściwy dla danego programu),
  • barwy Rzeczypospolitej Polskiej,
  • znak Unii Europejskiej (właściwy dla danego funduszu).

Ponadto w przypadku projektów współfinansowanych z programu regionalnego obowiązkowym elementem jest również:

  • logo promocyjne Opolskie Kwitnące.

Znak Funduszy Europejskich

Znak Funduszy Europejskich złożony jest z symbolu graficznego, nazwy Fundusze Europejskie oraz nazwy programu, z którego korzystasz. W przypadku RPO WO 2014-2020 jest to:

logo_FE_Program_Regionalny_rgb

Barwy Rzeczypospolitej Polskiej

Znak barw Rzeczypospolitej Polskiej składa się z symbolu graficznego oraz nazwy Rzeczpospolita Polska.

Flaga RP

Pamiętaj, że barwy RP występują tylko i wyłącznie w wersji pełnokolorowej. Nie możesz stosować barw RP w wersji achromatycznej i monochromatycznej. Dlatego są przypadki, kiedy nie będziesz umieszczał barw RP. Szczegółowe zasady znajdziesz w Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności (PDF 4 MB).

Znak Unii Europejskiej

Znak Unii Europejskiej składa się z flagi UE, napisu Unia Europejska i nazwy funduszu, który współfinansuje Twój projekt.

W przypadku osi RPO WO 2014-2020 współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jest to:

UE_EFRR_rgb

W przypadku osi RPO WO 2014-2020 współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego jest to:

EU_EFS_rgb

W przypadku działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego jest to:

UE_EFSI_rgb

Logo promocyjne Opolskie Kwitnące:

LOGO-KWITNACE-PL-POZIOM-RGB

Logo promocyjne Opolskie Kwitnące powinno być stosowane zgodnie z zasadami określonymi  w Systemie identyfikacji wizualnej Województwa Opolskiego.

Jak oznaczać projekty z wielu programów lub funduszy?

Jeżeli Twoje działanie informacyjne lub promocyjne, dokument albo materiał dotyczy:

  • projektów realizowanych w ramach kilku programów należy stosować wspólny znak Fundusze Europejskie.
  • projektów dofinansowanych z więcej niż jednego funduszu polityki spójności należy stosować znak Unii z tekstem: Unia Europejska i Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne:

UE_EFSI_rgb

Zestawienie znaków

Przykładowe zestawienia znaków dla RPO WO 2014-2020 składają się z:

RPO+PL+OPO+EFSI

Widoczność znaków

Znak Funduszy Europejskich oraz znak Unii Europejskiej muszą być zawsze umieszczone w widocznym miejscu. Ich umiejscowienie oraz wielkość muszą być odpowiednie do charakteru i wielkości materiału, przedmiotu czy dokumentu. Musisz zwrócić szczególną uwagę, żeby znaki i napisy były czytelne dla odbiorcy i wyraźnie widoczne.

Kolejność znaków

Znak Funduszy Europejskich znajduje się zawsze z lewej strony, a znak Unii Europejskiej z prawej strony. W przypadkach, gdy nie możesz umieścić znaków w poziomie, możesz wykorzystać pionowe ułożenie znaków, w którym znak Funduszy Europejskich z nazwą programu znajduje się na górze, a znak Unii Europejskiej na dole.

Liczba znaków

W zestawieniu – w jednej linii – możesz umieścić do czterech znaków, łącznie ze znakiem FE, barwami RP i znakiem UE, a w przypadku programu regionalnego również z logo promocyjnym Opolskie Kwitnące.

Ewentualne dodatkowe znaki, możesz umieścić w innej linii. Musisz jednak przestrzegać zasady, że jeśli w zestawieniu lub na materiale występują inne znaki, to nie mogą być one większe (mierzone wysokością lub szerokością) od barw RP i symbolu Unii Europejskiej. W zestawieniu znaków możesz dodatkowo dodać logo beneficjenta. Nie możesz natomiast umieszczać znaków wykonawców, którzy wykonują działania i usługi w ramach projektu, a którzy nie są beneficjentami.

Plakaty Informacyjne

Do umieszczania plakatów w trakcie realizacji projektu są zobowiązani beneficjenci, którzy nie mają obowiązku umieszczania tablic informacyjnych lub tablic pamiątkowych.

Plakat musi zawierać informacje:

  • nazwę beneficjenta,
  • tytuł projektu,
  • cel projektu (opcjonalnie),
  • wysokość wkładu Unii Europejskiej w projekt (opcjonalnie),
  • zestaw logo – znaki FE, barwy RP, znak UE oraz logo Opolskie Kwitnące (jeśli realizujesz projekt finansowany przez program regionalny),
  • adres portalu www.mapadotacji.gov.pl (opcjonalnie).

Ze wzoru plakatu mogą korzystać tylko beneficjenci, żeby poinformować o swoim projekcie. Wzór plakatu uzupełnij o brakujące dane i wydrukuj na kartce formatu A3 (jest to minimalny rozmiar). Plakat możesz wykonać z trwalszego materiału (np. plastik).

Wzór plakatu EFS

Wzór plakatu EFRR

Tablice informacyjne i pamiątkowe

W załączniku Umowy o dofinansowanie pn. Obowiązki informacyjne beneficjenta znajdziesz opis Twoich obowiązków w zakresie informacji i promocji. Szczegółowe informacje dotyczące stosowania i budowy znaków znajdziesz w Księga identyfikacji wizualnej znaku marki Fundusze Europejskie i znaków polityki spójności na lata 2014-2020.

Poniżej znajdziesz obowiązkowy wzór tablicy informacyjnej i pamiątkowej dla projektów realizowanych w ramach RPO WO 2014-2020:

Wzór tablicy informacyjnej i pamiątkowej EFRR

Wzór tablicy informacyjnej i pamiątkowej EFS

Logotypy do pobrania:

Znak Unii Europejskiej dla projektów dotyczących wyłącznie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:

UE EFRR.zip

Znak Unii Europejskiej dla projektów dotyczących wyłącznie Europejskiego Funduszu Społecznego:

UE EFS.zip

Znak Unii Europejskiej dla projektów dotyczących więcej niż jednego funduszu:

UE EFSI.zip

Znak Funduszy Europejskich dla RPO WO 2014-2020:

FE Program regionalny poziom polski.zip

FE Program regionalny pion polski.zip

FE Program regionalny poziom angielski.zip

FE Program regionalny pion angielski.zip

Barwy Rzeczypospolitej Polskiej:

Barwy Rzeczypospolitej Polskiej.zip

Logotyp Opolskie kwitnące:

Opolskie kwitnące.zip

Zestawienia znaków:

Zestawienia znaków z logotypem Opolskie Kwitnące wersje poziome.zip

Zestawienia znaków z logotypem Opolskie kwitnące wersje pionowe.zip