Procedura służąca do włączania zapisów Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) do praktyki wdrażania programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027

Procedura służąca do włączania zapisów Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) do praktyki wdrażania programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności projektów (operacji)/działań z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych

Zgłoszenie podejrzenia niezgodności projektów (operacji)/działań z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych odbywa się zgodnie z zasadami  opisanymi w dokumencie pn. Procedura służąca do włączania zapisów Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) do praktyki wdrażania programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 Dokument opracowany został na podstawie załącznika nr 3 do Wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027 i został przyjęty Uchwałą Zarządu Województwa Opolskiego nr 10871/2023 z dnia 6 listopada 2023r.

Podejrzenia o niezgodności z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych projektów (operacji), działań związanych z wdrażaniem FEO 2021-2027 są zgłaszane w formie pisemnej w zależności od sytuacji na adres:

1. W przypadku zgłaszania wniosków o podejrzeniu niezgodności projektów realizowanych na podstawie umowy o dofinansowanie projektu /decyzji o dofinansowaniu projektu zawartej przez Instytucję Zarządzającą:

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
Departament Programowania Funduszy Europejskich
ul. Piastowska 14
45-082 Opole
Pani Aneta Nowobilska
Koordynator zasad równościowych
z dopiskiem „Zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności z KPON”

2. W przypadku zgłaszania wniosków o podejrzeniu niezgodności projektów realizowanych na podstawie umowy o dofinansowanie projektu /decyzji o dofinansowaniu projektu podjętej przez Instytucję Pośredniczącą (Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu):

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu
ul. Głogowska 25 c
45-315 Opole
Pani Agnieszka Siczewska
Koordynator zasad równościowych
z dopiskiem „Zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności z KPON”

 3. W przypadku zgłaszania wniosków o podejrzeniu niezgodności projektów realizowanych na podstawie umowy o dofinansowanie projektu /decyzji o dofinansowaniu projektu podjętej przez Instytucję Pośredniczącą (Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki):

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu
ul. Krakowska 38
45-075 Opole
Pani Bożena Stafij
Koordynator zasad równościowych
z dopiskiem „Zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności z KPON”

4. W przypadku zgłaszania wniosków o podejrzeniu niezgodności projektów realizowanych przez Instytucję Pośredniczącą lub działań Instytucji Pośredniczącej związanych z wdrażaniem FEO 2021-2027:

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
Departament Programowania Funduszy Europejskich
ul. Piastowska 14
45-082 Opole
Pani Aneta Nowobilska
Koordynator zasad równościowych
z dopiskiem „Zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności z KPON”

 5. W przypadku zgłaszania wniosków o podejrzeniu niezgodności projektów realizowanych przez Instytucję Zarządzającą lub działań Instytucji Zarządzającej związanych z wdrażaniem FEO 2021-2027

Rzecznik Funduszy Europejskich
ul. Piastowska 14
45-082 Opole
Pani Aleksandra Świerczyńska
z dopiskiem „Zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności z KPON”

W przypadku, gdy zgłoszenie zostanie złożone do niewłaściwej instytucji, przykładowo wpłynie do Instytucji Zarządzającej, a dotyczyć będzie projektu wybranego do dofinansowania w ramach działania wdrażanego przez Instytucję Pośredniczącą lub dotyczyć będzie niezgodności działań Instytucji Pośredniczącej i zostanie zgłoszone do Instytucji Pośredniczącej, wówczas takie zgłoszenie zostaje przekazywane według właściwości do odpowiedniej instytucji.

 W zależności od potrzeb komunikacyjnych Zgłaszającego istnieje możliwość zgłoszenia o podejrzeniu niezgodności z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych:

a) poprzez wypełnienie elektronicznego formularza uwag:

  1. Formularz zgłaszania podejrzenia o niezgodności projektu lub działań beneficjenta związanych z realizacją projektu z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON),
  2. Formularz zgłaszania podejrzenia o niezgodności projektów realizowanych przez IZ/IP lub działań IZ/IP związanych z wdrażaniem programu z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON)

b) poprzez wypełnienie formularza w edytowalnej wersji Word:

  1. Formularz zgłaszania podejrzenia o niezgodności projektu lub działań beneficjenta związanych z realizacją projektu z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON)
  2. Formularz zgłaszania podejrzenia o niezgodności projektów realizowanych przez IZ/IP lub działań IZ/IP związanych z wdrażaniem programu z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON)

oraz przesłanie go drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePuap lub na adres mailowy:

lub na adres korespondencyjny właściwej instytucji wskazany powyżej.

Jeśli wynika to ze szczególnych potrzeb komunikacyjnych Zgłaszającego istnieje możliwość zgłoszenia o podejrzeniu niezgodności z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych:

a) ustnie do protokołu (po wcześniejszym umówieniu) z:

  • Koordynatorem zasad równościowych w siedzibie Departamentu Programowania Funduszy Europejskich przy ul. Krakowskiej 38 w Opolu
    (nr telefonu: 77 54 16 227, II piętro, pok. nr 202),
  • Rzecznikiem Funduszy Europejskich w siedzibie Departamentu Programowania Funduszy Europejskich przy ul. Krakowskiej 38
    w Opolu (nr telefonu 504 825 581, parter, pok. 4),
  • Koordynatorem zasad równościowych Instytucji Pośredniczącej w siedzibie Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki przy ul. Krakowskiej 38 (nr telefonu 77 403 36 66, III piętro),
  • Koordynatorem zasad równościowych Instytucji Pośredniczącej w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy przy ul. Głogowskiej 25 c (nr telefonu 77 44 16 599, parter, pok. nr 49).

b) osobiście poprzez skorzystanie z formularza, który będzie dostępny do pobrania w/u:

  • Instytucji Zarządzającej – w siedzibie Departamentu Programowania Funduszy Europejskich przy ul. Krakowskiej 38 w Opolu, II piętro, pok. 202,
  • Rzecznika Funduszy Europejskich – w siedzibie przy ul. Krakowskiej 38 w Opolu, parter, pok. 4,
  • Instytucji Pośredniczącej – w siedzibie Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki przy ul. Krakowskiej 38, III piętro,
  • Instytucji Pośredniczącej – w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu przy ul. Głogowskiej, parter, pokój nr 49.

UWAGA !!!

Zgłoszenie o podejrzeniu niezgodności projektu (operacji)/działań z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych zostanie zarejestrowane i rozpatrzone jeżeli będzie spełniało warunki formalne tj. wszystkie obligatoryjne punkty dokumentu zostaną wypełnione w sposób umożliwiający identyfikację wymaganych danych.


Analiza przepisów Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych w zakresie wsparcia FEO 2021-2027

Zgodnie z wymogiem wskazanym w załączniku nr 3 do Wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027  pn. „Procedura służąca do włączania zapisów Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) do praktyki wdrażania programów” poniżej wskazano artykuły Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych możliwym do realizacji w ramach programu regionalnego FEO 2021-2027. Powinny one zostać w szczególności wzięte pod uwagę w kontekście ich przestrzegania na etapie wyboru i realizacji projektów:

  • art. 5 – Równość i niedyskryminacja,
  • art. 6 – Niepełnosprawne kobiety,
  • art. 7 – Niepełnosprawne dzieci,
  • art. 8 – Podnoszenie świadomości,
  • art. 9 – Dostępność,
  • art. 16 – Wolność od wykorzystywania, przemocy, nadużyć
  • art. 19 – Niezależne życie i włączenie w społeczeństwo,
  • art. 24 – Edukacja,
  • art. 25 – Zdrowie,
  • art. 26 – Rehabilitacja,
  • art. 27 – Praca i zatrudnienie,
  • art. 28 – Odpowiednie warunki życia i ochrona socjalna,
  • art. 30 – Udział w życiu kulturalnym, rekreacji, wypoczynku i sporcie.

Szczegółowe informacje dotyczące spełnienia w programie regionalnym FEO 2021-2027 zapisów Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych zostały zawarte w dokumencie pn. Analiza zapisów konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) w kontekście programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego (FEO 2021-2027).

Należy podkreślić, że zapisy Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych w całości powinny być przestrzegane podczas realizacji projektów w ramach programu regionalnego FEO 2021-2027. Wskazana powyżej analiza służy zwróceniu uwagi na najbardziej właściwe, ze względu na charakter oferowanego w FEO 2021-2027 wsparcia artykuły dokumentu.