Informacje o naborze
Termin rozstrzygnięcia konkursu
Orientacyjny termin rozstrzygnięcia procedury wyboru projektu w trybie nadzwyczajnym to styczeń 2023 r.
Miejsce składania wniosków
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
ul. Piastowska 14
45-082 Opole,
Kancelaria Ogólna (na Ostrówku)
Sposób składania wniosków o dofinansowanie
Procedura wyboru projektu w trybie nadzwyczajnym jest udostępniona w formie elektronicznej poniżej, w punkcie Niezbędne dokumenty oraz dodatkowo na portalu Funduszy Europejskich.
Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć w formie:
- elektronicznej oraz
- papierowej.
Wypełniony w Panelu Wnioskodawcy SYZYF RPO WO 2014-2020, tj. generatorze wniosków formularz wniosku o dofinansowanie projektu, należy wysłać on-line (taką funkcjonalność zapewnia generator wniosków dostępny na stronie internetowej Panel wnioskodawcy) w terminie wyznaczonym przez IZ w wezwaniu.
Natomiast wersję papierową wniosku, należy złożyć w terminie określonym w wezwaniu od poniedziałku do piątku w godzinach pracy IZ tj. od 7:30 do 15:30.
UWAGA! Wersja papierowa powinna być wydrukowana z elektronicznej wersji przesłanego on-line wniosku o dofinansowanie projektu. Zgodność sumy kontrolnej wersji papierowej wniosku z wersją elektroniczną wniosku, zostanie zweryfikowana na etapie sprawdzania warunków formalnych rejestracyjnych.
Instrukcja przygotowania wersji elektronicznej i papierowej wniosku o dofinansowanie projektu znajduje się w załączniku nr 2 do procedury wyboru projektu w trybie nadzwyczajnym.
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie projektu w roli Lidera są:
- Województwo Opolskie
- Miasto Opole
W roli partnerów w ramach projektu mogą występować następujące podmioty:
1) Wszystkie podmioty - z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych).
Forma prawna beneficjenta zgodnie z klasyfikacją form prawnych podmiotów gospodarki narodowej określonych w § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń (Dz. U. z 2015 r. poz. 2009 ze zm.).
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Przedmiotem naboru są następujące typy projektów:
- Wsparcie adaptacyjne, w tym m.in.:
− nauka języka polskiego,
− zatrudnianie tłumaczy języka ukraińskiego/rosyjskiego,
− pomoc prawno-administracyjna,
− zakup sprzętów i urządzeń służących pozyskaniu środków finansowych na utrzymanie, np. zakup rowerów do dojazdu do pracy.
- Wsparcie psychologiczne dla osób wskazanych w pkt 1) grupy docelowej (osób dorosłych i dzieci).
- Wsparcie rodziny i pieczy zastępczej dla osób wskazanych w pkt 1) grupy docelowej, zgodne z zakresem usług określonym w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 447).
- Edukacja włączająca obejmująca m.in.:
− zatrudnienie dodatkowego personelu w szkołach, placówkach systemu oświaty i ośrodkach wychowania przedszkolnego, w tym przede wszystkim asystentów międzykulturowych oraz nauczycieli ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego,
− doskonalenie umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji personelu szkół, placówek systemu oświaty i ośrodków wychowania przedszkolnego niezbędnych w pracy z grupą docelową,
− wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży wskazanej w pkt 1) grupy docelowej ze szkół, placówek systemu oświaty i ośrodków wsparcia wychowania przedszkolnego,
− tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz dostosowanie istniejących do potrzeb osób wskazanych w pkt 1) grupy docelowej, w tym potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami,
− dostosowanie i doposażenie istniejącej infrastruktury wychowania przedszkolnego do potrzeb osób wskazanych w pkt 1) grupy docelowej,
− doposażenie szkół lub placówek systemu oświaty w pomoce dydaktyczne oraz sprzęt do pracy z osobami wskazanymi w pkt 1) grupy docelowej,
− wsparcie osób wskazanych w pkt 1) grupy docelowej w ramach zajęć uzupełniających ofertę szkoły lub placówki systemu oświaty.
- Rozwój usług opiekuńczych nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu wskazanymi w pkt 1) grupy docelowej obejmujący m.in. następujące formy wsparcia:
- usługi opiekuńcze, obejmujące pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem, świadczone przez opiekunów faktycznych lub w postaci: sąsiedzkich usług opiekuńczych, usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania lub dziennych form usług opiekuńczych,
- usługi w rodzinnym domu pomocy, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2268 ze zm.),
- usługi w ośrodkach wsparcia, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2268 ze zm.), o ile liczba miejsc całodobowego pobytu w tych ośrodkach jest nie większa niż 30,
- usługi w domu pomocy społecznej o liczbie miejsc nie większej niż 30,
- usługi asystenckie świadczone na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
- nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, takie jak np. teleopieka, systemy przywoławcze.
- Działania wspierające opiekunów faktycznych w opiece nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w szczególności:
- kształcenie, w tym szkolenie i zajęcia praktyczne oraz wymiana doświadczeń,
- poradnictwo, w tym psychologiczne oraz pomoc w uzyskaniu informacji umożliwiających poruszanie się po różnych systemach wsparcia,
- tworzenie miejsc krótkookresowego pobytu w zastępstwie za opiekunów faktycznych,
- sfinansowanie usługi asystenckiej lub usługi opiekuńczej, w celu umożliwienia opiekunom faktycznym funkcjonowania społecznego, zawodowego lub edukacyjnego.
- Wsparcie infrastruktury społecznej, w tym:
- inwestycje w mieszkania chronione/wspomagane dla wskazanych w pkt 1) osób z grupy docelowej,
- inwestycje w mieszkania komunalne oraz lokale w ramach najmu socjalnego, w tym oferowane przez społeczne agencje najmu, przeznaczone dla osób wskazanych w pkt 1) z grupy docelowej.
- Koszty utrzymania osób wskazanych w pkt 1) grupy docelowej w mieszkaniach chronionych, wspomaganych oraz lokalach oferowanych przez społeczne agencje najmu.
- Inne usługi społeczne niezbędne do zwiększenia integracji osób wskazanych w pkt 1) grupy docelowej, w tym m.in. usługi wspierające i integracyjne dla dzieci i młodzieży (półkolonie, kolonie, wycieczki, umożliwienie korzystania z oferty rekreacyjno-kulturalnej w woj. opolskim).
- Działania na rzecz integracji osób przybywających z terenu Ukrainy i społeczeństwa przyjmującego, w tym m.in.:
- kampanie informacyjne (świadomościowe),
- wspólne aktywności np. warsztaty[1].
[1] Pod warunkiem finansowania w ramach projektu wyłącznie uczestników z pkt 1 grupy docelowej.Finanse
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu
85%
Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów
Wartość środków przeznaczonych na dofinansowanie projektu w ramach działania 14.1 Opolskie solidarne z Ukrainą wynosi:
- Dla projektu Województwa Opolskiego 8 800 000,00 PLN w tym:
- 8 800 000,00 PLN środki EFRR
- 0,00 PLN środki Budżetu Państwa
- Dla projektu Miasta Opole 2 200 000,00 PLN w tym:
- 2 200 000,00 PLN środki EFRR
- 0,00 PLN środki Budżetu Państwa
Niezbędne dokumenty
Załączniki:
- Procedura naboru (EFS).
- Instrukcja przygotowania wersji elektronicznej i papierowej wniosku o dofinansowanie projektu (EFS).
- Wzór wniosku o dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
- Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu EFS w ramach RPO WO 2014-2020.
- Kryteria formalne i merytoryczne dla Działania 14.1 Opolskie solidarne z Ukrainą w ramach Osi XIV Wsparcie osób uciekających z Ukrainy w wyniku działań zbrojnych prowadzonych na terenie tego kraju.
- Wzór umowy o dofinansowanie/decyzji o dofinansowaniu projektu wraz z załącznikami.
- Lista wskaźników na poziomie projektu dla 14.1 Opolskie solidarne z Ukrainą w ramach RPO WO 2014-2020.
- Analiza sytuacji regionalnej w zakresie wsparcia osób, które przekroczyły granicę ukraińską po rozpoczęciu działań zbrojnych przez Federację Rosyjską.
Inne dokumenty obowiązujące w naborze
- Wyciąg ze Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych dla RPO WO 2014-2020. Zakres EFS, wersja nr 48 (karta działania 14.1, wyciąg z załącznika nr 6 pn. Lista wydatków kwalifikowalnych RPO WO 2014-2020 w zakresie działania 14.1).
- Taryfikator maksymalnych, dopuszczalnych cen towarów i usług typowych (powszechnie występujących) dla konkursowego i pozakonkursowego trybu wyboru projektów, dla których ocena przeprowadzona zostanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020 w części dotyczącej Europejskiego Funduszu Społecznego z 25 czerwca 2018 r.
- Wytyczne w zakresie trybów wyboru projektów na lata 2014-2020 z 13 lutego 2018 r.
- Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w zakresie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 z 21 grudnia 2020 r.
- Wytyczne w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020 z 05 kwietnia 2018 r.
- Wytyczne w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020.
- Wytyczne w zakresie warunków gromadzenia i przekazywania danych w postaci elektronicznej na lata 2014-2020 z grudnia 2017 r.
- Wytyczne w zakresie informacji i promocji programów operacyjnych polityki spójności na lata 2014-2020 z 03 listopada 2016 r.
- Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014-2020 w zakresie informacji i promocji z 8 czerwca 2021 r.
- Wytyczne w zakresie kontroli realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020.
- Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 z dnia 8 lipca 2019 r.
- Wytyczne w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze edukacji na lata 2014-2020 z dnia 11 września 2019r.
Dokumenty pomocnicze dla Wnioskodawcy
- Poradnik dla realizatorów projektów i instytucji systemu wdrażania funduszy europejskich 2014-2020 pn. Realizacja zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
- Lista sprawdzająca do autokontroli w zakresie stosowania prawa zamówień publicznych (PZP) dla Beneficjentów funduszy unijnych.
- Lista sprawdzająca do autokontroli przeprowadzenia postępowania zgodnie z zasadą konkurencyjności.
Listy sprawdzające (wskazane w punktach 2 i 3) dostępne są na stronie internetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego w zakładce „Dokumenty pomocnicze”.
Inne ważne informacje
Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek
W ramach procedury wyboru projektu w trybie nadzwyczajnym, środki odwoławcze nie przysługują.
Powyższe oznacza, że w przypadku negatywnej oceny projektu, wnioskodawcy nie przysługuje prawo wniesienia protestu.
Pytania i odpowiedzi
W przypadku konieczności udzielenia wnioskodawcy wyjaśnień w kwestiach dotyczących procedury IZ RPO WO 2014-2020 udziela odpowiedzi indywidualnie na pytania wnioskodawcy. W przypadku pytań wymagających dodatkowych konsultacji odpowiedzi będą przekazywane niezwłocznie po ich przeprowadzeniu. Zapytania można składać za pomocą:
- Poczty e – mail: info@opolskie.pl, ropefs@opolskie.pl
- Telefonu: 77 44 04 720-722, 77 54 16 212.
Natomiast w zakładce „często zadawane pytanie” na stronie: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego zamieszczane są pytania i odpowiedzi na często zadawane pytania do różnych naborów.
Linki
Zamieszczono w dniu: 2022-09-08