Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Już w styczniu rozpoczyna się regionalny program „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027”, ale nadal realizowane są projekty z kończącego się budżetu unijnego. O tym kończącym się programie i konkretnych planach na przyszłość marszałek województwa dyskutował z samorządowcami z całego regionu.

Zdjęcie zbiorowe na schodach, uczestników spotkania

Podczas spotkania zarówno marszałek Andrzej Buła, jak i dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWO Karina Bedrunka podkreślali, że w przypadku regionalnego programu realizowanego z funduszy unijnych w województwie opolskim tylko zmiana jest stała.

Elastyczność i mobilizacja

– Jak wynegocjowaliśmy ten program w 2014 roku, nie było w nim zapisanych wielu działań, które dziś już zrealizowaliśmy. Pojawiły się nowe obszary, które wydyskutowaliśmy z Komisją Europejską i mogliśmy dofinansować – m.in. inwestycje na drogach lokalnych, wymiana starych pieców  w budynkach prywatnych i publicznych, remonty i rewitalizacja obiektów sportowych – mówił marszałek. – To był efekt zgłaszanych przez samorządowców potrzeb, wielu wspólnych rozmów i konsultacji. To wreszcie warunki i sytuacja zewnętrzna wymusiły zmiany – najpierw pandemia, w tym roku wojna w Ukrainie to kolejne wyzwania i kolejne projekty, związane z ogromnym wsparciem dla mieszkańców wymagających pomocy, dla szpitali, uczniów, szkól i nauczycieli czy teraz dla uchodźców w naszym regionie – dodawała Karina Bedrunka. Marszałek podkreślał, że program pokazał, iż w regionie potrafimy być elastyczni i szybko reagujemy zarówno w sytuacji zagrożeń, jak i pojawiających się nowych możliwości. – Wiele podjętych działań wynikało z podpowiedzi samorządów i innych środowisk w regionie – dodawał marszałek.

W tej perspektywie zostało jeszcze do wydania 540 milionów złotych, które powinny zostać spożytkowane do końca przyszłego roku. To jeszcze ponad 300 realizowanych projektów, z których sporo zakończy się jeszcze w tym roku, pozostałe zaś powinny zostać zamknięte do końca grudnia roku 2023. –  Konieczna jest wspólna mobilizacja, by te pieniądze dobrze, w terminie, a przede wszystkim efektywnie i z korzyścią dla mieszkańców wykorzystać – apelował do samorządowców marszałek.

Będziemy decydować w partnerstwie

Już w styczniu rozpocznie się program „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027”, w którym zapisano 966 milionów euro. To ogromna szansa na znaczące inwestycje dla całego regionu i poszczególnych samorządów.

Marszałek zapowiadał, że już 12 stycznia, z udziałem gości z Komisji Europejskiej, program regionalny zostanie uroczyście otwarty. Później urząd marszałkowski zaplanował cykl spotkań we wszystkich subregionach, by pokazać więcej szczegółów programu i jak najlepiej się do nowych projektów przygotować.

Podczas tego spotkania samorządowcy zapoznali się z podziałem całkowitej kwoty programu na konkretne dziedziny życia. Dowiedzieli się także, że aż 27 procent całego programu będzie w gestii subregionów (w tym programie subregiony miały do dyspozycji 15% kwoty RPO). – Opolskie jest pionierem w decentralizacji dysponowania pieniędzmi unijnymi – mówił obecny na spotkaniu prof. Jacek Szlachta ze Szkoły Głównej Handlowej, nasz regionalny ekspert.  – To jest podzielenie się odpowiedzialnością, ale też duża odwaga. Ale to ma sens, bo właśnie w ten sposób budujemy spójność i partnerstwo – dodawał profesor.

Źródło: www.opolskie.pl