Dodatkowe środki dla Polski w ramach instrumentu REACT-EU

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Trwają prace nad zaprogramowaniem środków z instrumentu REACT-EU, które stanowią dodatkową alokację dla Polski w ramach Polityki Spójności w perspektywie budżetowej 2014-2020.

Na podstawie wyników negocjacji budżetowych, Komisja Europejska (KE) dokonała podziału pomiędzy państwa członkowskie pierwszej transzy instrumentu w ramach którego, Polska otrzyma w pierwszej transzy dodatkową alokację w wysokości 1,55 mld EUR. Druga transza instrumentu w wysokości 10 mld EUR zostanie podzielona na poszczególne państwa członkowskie przez KE na podstawie aktualnych danych makroekonomicznych w październiku 2021 r. Zgodnie z szacunkami MFiPR, łączna alokacja z instrumentu REACT-EU dla Polski wyniesie ok. 2 mld EUR.

Według wstępnych założeń Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, środki te zostaną przeznaczone na działania w następujących obszarach:

I. sektor zdrowia (realizacja w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, instytucja odpowiedzialna za wdrażanie: Ministerstwo Zdrowia) – ok. 600 mln EUR;

II. infrastruktura energetyczna (realizacja w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, instytucja odpowiedzialna za wdrażanie: Ministerstwo Klimatu i Środowiska) – ok. 400 mln EUR;

III. cyfryzacja – (realizacja w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa) – ok. 300 mln EUR;

IV. wsparcie przedsiębiorstw – granty i fundusz pożyczkowy dla MŚP (realizacja w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz 16 programów regionalnych) – ok. 700 mln EUR.

Zgodnie z przedstawionymi wstępnymi założeniami w ramach instrumentu REACT-EU, wsparcie dla sektora przedsiębiorstw ma być realizowane zarówno na poziomie krajowym jak i regionalnym.

Dodatkowe środki z REACT-EU mogą być wdrażane jedynie w ramach nowych osi priorytetowych w programie oraz nie mogą być transferowane do już istniejących działań i poddziałań. Okres kwalifikowalności wydatków jest taki sam jak w przypadku pozostałych środków w perspektywie 2014-2020 tj. do 31.12.2023 r. Co istotne, początek kwalifikowalności wydatków został wyznaczony od 1 lutego 2020 r.

Należy również zwrócić uwagę na poziom dofinansowania projektów, który dla tego instrumentu został ustanowiony na maksymalnym poziomie do 100%.

Zgodnie z deklaracjami KE, proces zmian w programach ma być maksymalnie przyspieszony w celu jak najszybszego uruchomienia dodatkowych środków.