Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Specjaliści w Opolu będą opracowywać nowoczesne metody leczenia chorób kręgosłupa, serca i chorób cywilizacyjnych. Nowy projekt unijny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego będzie kosztować niemal 27 milionów złotych.

USK w gronie elitarnych jednostek badawczych

Dyrektor szpitala Dariusz Madera podkreśla, że szpital dzięki temu wejdzie do rodziny elitarnych placówek badawczych w Polsce. – Jest to historyczny moment.  Uruchomienie centrum pozwoli specjalistom na rozwijanie nauki i oferowanie pacjentom nowych metod leczenia. Szpital kliniczny już teraz opracowuje nowe rozwiązania, prowadzi badania kliniczne w zakresie serca i chorób naczyniowych oraz kręgosłupa. Nasi naukowcy będą jeszcze skuteczniej realizować plany badawcze – mówi dyrektor. Ciekawostką jest to, że w centrum nowymi metodami będą leczeni pacjenci, którzy zgodzą się na ich zastosowanie.

W Opolu opracują nowe metody leczenia

Z inwestycji cieszy się Marek Gierlotka, kierownik Kliniki Kardiologii USK w Opolu. – Chcieliśmy połączyć leczenie pacjenta z poprawą jakości diagnostyki. W samym szpitalu nie jesteśmy w stanie prowadzić takich badań. Tutaj wykorzystamy nasze doświadczenie, sprzęt, realizować będziemy nowe terapie, schematy postępowania – zaznacza specjalista. – Takie centra ma niewiele szpitali w Polsce i Europie – dodaje.

Centrum będzie się specjalizowało w diagnostyce obrazowej. Lekarze będą współpracować z innymi ośrodkami w Polsce. Będzie to również okazja do wymiany doświadczeń i zasobów sprzętowych między ośrodkami badawczymi. – Razem będziemy działać skuteczniej i lepiej, żywię nadzieję, że będziemy liderem wielu przedsięwzięć naukowych – mówi Marek Gierlotka.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pacjentów

Wicemarszałek województwa Roman Kolek podkreśla, że projekt wychodzi naprzeciw nowatorskim rozwiązaniom. – To jest domena placówek akademickich. Jest to bardzo ważne ze strony nauki, aby np. skrócić czas hospitalizacji. Nowoczesne technologie wymagają dużego doświadczenia, to jest duża szansa dla lekarzy i studentów, którzy kształcą się w Opolu – mówi wicemarszałek.

Marszałek Andrzej Buła dodaje zaś, że wszystko zaczęło się od pomysłu. – Stworzymy nowe miejsce, gdzie spotkają się marzenia ludzi i kompetencje fachowców. Podpisujemy umowę na projekt, który zaczął się od pomysłu. To jest początek nowej ery badań w województwie opolskim. Prowadzone będą tutaj badania przesiewowe, z których będzie mógł korzystać każdy zainteresowany – dodaje Andrzej Buła.

Zawalczą o zdrowie Polaków

Dr n. med. Piotr Feusette podkreśla, że centrum badań innowacji ma dać możliwość rozwoju i wykorzystania diagnostyki obrazowej. – To pozwoli nam na prowadzenie badań, stworzenie formuł diagnostycznych. Ta wczesna diagnostyka nieinwazyjna pozwoli również wyodrębnić nam najbardziej zagrożoną grupę naszych pacjentów – zaznacza.

Współczesność wpływa na rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Chorują coraz młodsze osoby. Mamy do czynienia z otyłością, a to napędza rozwój chorób miażdżycowych. – Jesteśmy również otwarci na to, co zaproponują inni naukowcy, będziemy to badać, zanim wdrożymy te nowe metody leczenia – dodaje lekarz.

Tekst: Piotr Wrona

Źródło: www.opolskie.pl