Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Centrum przesiadkowe w Oleśnie zostało otwarte dla podróżujących. To nie tylko komfort dla nich, ale również dla samych przewoźników, którzy chwalą sobie udogodnienia, z jakich mogą korzystać dzięki funduszom europejskim z Opolskiego Programu Regionalnego.

Elektroniczne rozkłady jazdy, nowoczesny plac manewrowy, parking, a także miejsca oczekiwania dla pasażera. Tak wygląda centrum przesiadkowe w Oleśnie, które sąsiaduje z peronami i stacją kolejową. Te zresztą z początkiem przyszłego roku również będą remontowane.

Jak mówi marszałek województwa Andrzej Buła, fundusze na centrum pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, z tzw. niskiej emisji – czyli dbałości o poprawę i ochronę środowiska. – To są inwestycje, które bezpośrednio przekładają się na komfort życia mieszkańców. To, co robimy w urzędzie marszałkowskim i to, jak wydajemy unijne pieniądze, robimy dla mieszkańców. W ramach niskiej emisji to m.in. ścieżki rowerowe, remonty dróg i budynków użyteczności publicznej. Cały projekt gminy Olesno, wart 5 milionów złotych, otrzymał dofinansowanie unijne na poziomie 85 procent – podkreśla marszałek. W jego ramach tylko w samej gminie Olesno zbudowano ścieżkę rowerową z Grodziska do Łomnicy, zmodernizowano skrzyżowanie na ulicy Wygodzkiej. Powiat Oleski zrealizował pięć inwestycji drogowych.

Z otwarcia centrum zadowolenia nie ukrywa burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, który podkreśla bardzo duże znaczenie dotacji unijnej przekazanej przez marszałka województwa. – To jest kolejna część miasta, która została przywrócona mieszkańcom. Udało się to przygotować w nowoczesny sposób. Obok jest wypożyczalnia rowerów. Postawiliśmy również na elektrooszczędność. Ciekawostką jest też infokiosk, w którym będzie można znaleźć informacje o gminie, jak i przewoźnikach. Jest to transakcja wiązana. Zainwestowaliśmy tylko 300 tysięcy złotych, a sam remont wart jest 2 miliony złotych. Ta inwestycja przyczyniła się do decyzji o przyszłorocznym remoncie budynku dworca – zaznacza Sylwester Lewicki.

Z budowy centrum cieszą się również właściciele firm przewozowych. Łukasz Jeziorowski podkreśla, że teraz jest o wiele bezpieczniej. – Pamiętamy wiatę przystankową, obok której stały nasze autobusy, teraz mamy nowoczesny plac manewrowy, komfort jest dla podróżujących i dla nas. Mamy tutaj porządek, potencjalny pasażer ma również dostęp do wirtualnego rozkładu jazdy. Jednym kliknięciem można wyszukać wszystkie połączenia. Jako przewoźnicy mamy również udogodnienia dla siebie – zaznacza Łukasz Jeziorowski.

Tadeusz Szulc z Biura Obrotu Nieruchomościami PKP S.A. zapewnia, że już jest opracowana koncepcja przyszłego remontu stacji kolejowej i dworca. – Centrum przesiadkowe jest elementem drogi do naszych peronów. Projektujemy modernizację dworca. Z początkiem przyszłego roku ogłosimy przetarg, a tym samym rozpocznie się oczekiwany remont. Będzie to bardzo nowoczesny dworzec. Zachowa on funkcję kolejową, ale będą tam również pomieszczenia dla organizacji pozarządowych – dodaje Tadeusz Szulc.

Do budynku dworca zostanie również przeniesiona Straż Miejska oraz Ośrodek Pomocy Społecznej, znajdą się też tam mieszkania kryzysowe. Dodajmy, że w ramach centrum przesiadkowego przygotowano 50 miejsc parkingowych, czynna jest już wypożyczalnia rowerów. W całym województwie opolskim powstaje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 18 takich centrów przesiadkowych. Większa część jest już gotowa.

tekst: Piotr Wrona

źródło: www.opolskie.pl