Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zmiany w projekcie beneficjenta Miasto Opole pn. „Centrum Pomocy” – wsparcie osób niesamodzielnych oraz opiekunów faktycznych w Opolu”, to szybka reakcja na sytuację epidemiczną związaną z rozprzestrzenianiem się koronowirusa i nowe potrzeby mieszkańców.

Dzięki zakupionym w projekcie  4 analizatorom wraz z testami i usługą laboratoryjną możliwa będzie szeroka i szybka diagnostyka (zgodnie z zaleceniami WHO) w zakresie wykrywania wirusa SARS-CoV-2 wśród mieszkańców miasta. 

Analizatory służą dodatkowo do diagnostyki infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych, zakażeń ośrodkowego układu nerwowego, zakażeń krwi i infekcji układu pokarmowego. W projekcie zaplanowano również zlecenie jednostce medycznej usługi wykonania testów przez najbliższe 6 m-cy.

Zwiększenie wartość projektu i kwoty dofinansowania ze środków UE, pozwoliło również na:

  • oddelegowanie 4 psychologów MOPR świadczących całodobowe dyżury telefoniczne, jako wsparcie emocjonalne dla osób zmagających się ze skutkami obecnej sytuacji, np. przebywających w kwarantannie czy mających inne problemy psychologiczne wywołane stanem epidemii,
  • zakup paczek żywnościowych wraz z dowozem osób dla potrzebujących (osoby starsze, samotne i z niepełnosprawnościami),
  • zapewnienie ciepłych posiłków i ich transport do osób bezdomnych na terenie Miasta Opola, aby ograniczyć przemieszczanie się tych osób,
  • zakup środków odkażających, dezynfekujących, maseczek, rękawic ochronnych, termometrów,
  • usługę dezynfekcji pomieszczeń MOPR, MOPOBiU, ŚDS Magnolia oraz czterech DDP.

Dodatkowo w ramach drugiego realizowanego przez Miasto Opole projektu pt. „Trudny start, lepsza przyszłość”: wsparcie rodzin i pieczy zastępczej w Opolu dodatkowe wsparcie zostanie przeznaczone dla dzieci z 5 domów dziecka w Opolu. W ramach dodatkowych środków zakupiony zostanie niezbędny sprzętu do nauki:

  • 68 laptopów z oprogramowaniem,
  • Internet,
  • urządzenia wielofunkcyjne.

Dzięki takiemu doposażeniu domów dziecka możliwe będzie  zapewnienie obowiązku edukacyjnego wychowanków w okresie epidemii.