Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Do 21 czerwca 2024 r. trwa nabór na projekty w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego, który jest świetną okazją do rozwiązania problemów, z którymi mierzą się polskie samorządy i organizacje.

 

Na co dzień, nie zdajemy sobie sprawę, że gospodarka komunalna w Polsce i innych krajach, wytwarza ogromne ilości biomasy odpadowej z terenów zielonych (trawniki, pasy zieleni, boiska sportowe, stadiony, skwery) oraz z komunalnych osadów ściekowych. Biomasa jest zwykle kompostowana, co wiąże się z emisją metanu do atmosfery i negatywnymi skutkami dla klimatu.

 

Instytut Technologiczno-Przyrodniczy PAN planuje odpowiedzieć na powyższy problem i złożyć wniosek o dofinansowanie projektu, którego celem jest promowanie wśród rolników, samorządów i usługodawców z obszaru gospodarki komunalnej, rozwiązań z zakresu wykorzystania odpadowej biomasy wytwarzanej w gospodarce komunalnej do celów nawożenia gruntów. W ramach projektu, testowane będzie przetworzenie zgromadzonej biomasy z terenów zielonych w formie fermentacji beztlenowej, co wyeliminuje konieczność kompostowania, a tym samym ograniczy emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. Takie rozwiązania będą miały pozytywny skutek dla gleby i zmian klimatu. Samorządy, jako jednostki zarządzające gospodarką ściekową, otrzymają rozwiązanie problemów związanych z osadami ściekowymi, a rolnicy uzyskają tani (bezpłatny) nawóz organiczny, co pozwoli zredukować ilość stosowanych nawozów mineralnych i zmniejszy koszty uprawy roślin.

Jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje, które mogłyby być zainteresowane udziałem w projekcie mogą się kontaktować z Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym PAN, (Pani Kamila Mazur, tel. 694-478-859; mail: k.mazur@itp.edu.pl)

 

Dofinansowanie z programu wynosi 80%. Można również ubiegać się o dodatkowe 15% z budżetu państwa na dofinansowanie działań, co przy 5% wkładu własnego, pozwala na realizację innowacyjnego projektu.