Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Projekt III edycji projektu „NieSamiDzielni” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu oraz 41 partnerów został złożony do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego jako Instytucji Zarządzającej unijnymi funduszami w naszym regionie i oczekuje obecnie na ocenę ekspertów.

Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych świadczonych w województwie opolskim na rzecz osób niesamodzielnych, starszych i niepełnosprawnych – ma to pomóc w zmniejszeniu obszarów wykluczenia społecznego, a także doprowadzić do zmniejszenia poziomu ubóstwa w regionie.

W projekcie znalazły się m.in.: mieszkania wspomagane, dom dziennego pobytu, Marszałkowski Kurier Społeczny, usługi opiekuńcze, w tym sąsiedzkie i asystenckie dla osób niesamodzielnych, usługi door-to-door dla osób wymagających wsparcia w zakresie mobilności, usługi z zakresu rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, poradnictwo, usługi psychologiczne i terapeutyczne, podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadry pomocy społecznej, działania regionalne z zakresu m.in. aktywizacji społecznej seniorów, kolejna kawiarenka społeczna, usługi poradnictwa prawnego dla osób z niepełnosprawnościami i ich otoczenia, warsztaty dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, usługi rehabilitacji społecznej i zdrowotnej i inne.

Wsparciem zostaną objęte osoby i rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym mieszkające na terenie województwa opolskiego.

Poprzednie edycje projektu pozwoliły na poprawę jakości życia zarówno osób niesamodzielnych, starszych i niepełnosprawnych, jak i osób z ich otoczenia.

Projekt był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, a zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020. Całkowity koszt poprzednich edycji projektu wyniósł ponad 26 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to blisko 22 i pół mln. zł.

Najnowsza edycja – po zatwierdzeniu wniosku – będzie dofinansowana z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027, a powinna wystartować 1 stycznia 2024 r.