Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

966 milionów euro – na taką kwotę w ramach regionalnego programu na lata 2021-2027 może liczyć województwo opolskie. To rekordowe pieniądze dla regionu i szansa na rekordowe inwestycje.

Marszałek województwa Andrzej Buła poinformował na konferencji prasowej, iż po ubiegłotygodniowym spotkaniu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej można już mówić o zwiększonej kwocie  na realizację programu Europejskie Opolskie 2021-2027. Po „uwolnieniu” ponad miliarda euro z Europejskiego Funduszu Społecznego+ na programy regionalne, Opolskie otrzyma aż o 4,9% więcej niż planowano wcześniej – to oznacza, że kwota przewidziana na opolski program regionalny wzrosła o 45 mln euro – z 921 do 966 mln euro. – To niebagatelna kwota, zwłaszcza, że przeznaczona na sprawy społeczne – mówi marszałek. A te sprawy społeczne związane są z rynkiem usług społecznych, rynkiem pracy i rynkiem edukacji – dodaje Andrzej Buła.

To m.in. kształcenie ustawiczne, czyli dostosowywanie kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku, to także wsparcie społeczeństwa przyjmującego migrantów i uchodźców oraz opieka długoterminowa. „Nowe oblicze” EFS+ w naszym regionie, czyli sztandarowe projekty, jakie będą realizowane w najbliższych latach, to w ramach kształcenia ustawicznego m.in. Europejski Budżet Obywatelski, Europejski Młodzieżowy Budżet Obywatelski czy Baza Usług Rozwojowych. W ramach wspierania społeczeństwa przyjmującego migrantów to centrum integracji cudzoziemców nie tylko w Opolu, ale i w powiatach, a w ramach opieki długoterminowej to m. in. funkcjonowanie już dobrze znanych Marszałkowskich Kurierów Społecznych.

Mówiąc o znaczeniu tych pieniędzy, przeznaczonych na sferę społeczną, wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura podkreśla, że zarząd województwa patrzy na rozwój regionu „holistycznie”. – Nie chcemy się zajmować tylko pojedynczym działaniem, patrzmy, co naprawdę potrzebne jest regionowi, aby mógł się rozwijać. Ale jeśli ma się rozwijać region, to muszą się rozwijać ludzie – mówi.

Inwestycje największe w historii

Marszałek mówi o rekordowej kwocie dla regionu, bo w latach 2007-2013 Opolskie miało do dyspozycji 686 mln euro, w latach 2014-2020 – 944 ml euro, a teraz będzie to aż 966 mln euro. – Biorąc pod uwagę wkład własny do planowanych inwestycji to oznacza, że najbliższe lata to największe w historii województwa inwestycje, które wyniosą 5 miliardów 110 milionów złotych – podkreśla marszałek Andrzej Buła. – Żeby nam tylko wystarczyło siły, dobrych pomysłów, ale i dobrej kontynuacji – dodaje.

Więcej pieniędzy niż do tej pory będzie w ramach programu regionalnego do dyspozycji subregionów. To podejście się sprawdza, projekty partnerskie są dobrze realizowane, więc aż 27% z całej kwoty dla województwa będzie dzielone w subregionach (w latach 2014-2022 było to 14% kwoty RPO). – Wkrótce rozpoczniemy objazd subregionów i tam, na miejscu, będziemy rozmawiać z samorządowcami o szczegółach – mówi marszałek informując, że nowością w projektach subregionalnych będzie – oprócz realizowanych do tej pory inwestycji – komponent społeczny. – Chcemy, żeby pieniądze na politykę społeczną były bardzo blisko mieszkańca – podkreśla Andrzej Buła.

Rząd nadal nie zakończył negocjacji Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską, ale marszałek szacuje, że do końca roku będzie czas na dobre i szczegółowe przygotowanie do zarządzania pieniędzmi europejskimi w regionie, a umowy na fundusze dla regionów będą podpisywane z początkiem przyszłego roku.

Województwo zamierza także starać się o pieniądze w ramach programów krajowych, a koszt dofinansowania 21 projektów, spójnych z programem regionalnym, to kwota około 3 miliardów złotych.