Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

  • Pytanie 1:

W przypadku gdy produkt, taki jak szczoteczka do zębów, znajduje się w opakowaniu, gdzie należy umieścić flagę UE oraz tekst „współfinansowane przez UE” – na opakowaniu produktu czy na samym produkcie (szczoteczce), która jest zazwyczaj sprzedawana w opakowaniu?

Odpowiedź:

W art. 50 rozporządzenia ogólnego, nałożono na beneficjentów wymóg informowania o wsparciu działania z funduszy . Ponadto nakłada ono szczególne obowiązki na beneficjentów w tym zakresie, m.in. wymagając oświadczenia podkreślającego wsparcie z funduszy w dokumentach i materiałach informacyjnych dotyczących działania. Przepis ten nie wymaga jednak, aby w przypadku działań wspieranych w ramach celu szczegółowego określonego w art. 4 ust. 1 lit. m) rozporządzenia w sprawie EFS+ żywność lub produkty podstawowej pomocy materialnej miały etykietę odnoszącą się do wsparcia UE (produkty żywnościowe nie są „dokumentami”).

  • Pytanie 2:

Dotyczy wsparcia udzielanego w formie gorącego obiadu (w większości przypadków jest ono dostarczane w opakowaniach jednorazowych, ale istnieją również przypadki, w których jest ono dostarczane w pojemnikach ostatecznym odbiorcom) Biorąc pod uwagę fakt, że produkt jest gorącym obiadem i jest umieszczany w różnych opakowaniach/pojemnikach, czy i w jaki sposób należy go obrandować?

Odpowiedź:

Jak wyjaśniono powyżej, art. 50 rozporządzenia ogólnego zapewnia państwom członkowskim elastyczność w zakresie sposobu uwypuklenia wsparcia dla odbiorców końcowych działań w ramach celu szczegółowego określonego w art. 4 ust. 1 lit. m) rozporządzenia w sprawie EFS+. Rozporządzenie ogólne nie wymaga, aby produkty żywnościowe i podstawowa pomoc materialna były opatrzone etykietą odnoszącą się do wsparcia udzielanego przez UE. Beneficjent powinien wykorzystać inne środki w celu poinformowania odbiorców końcowych o wsparciu udzielanym przez UE, które nie prowadzą do ich stygmatyzacji (np. dokumentacja towarzysząca dystrybucji pomocy).

  • Pytanie 3:

Czy w przypadku wsparcia udzielanego przez bon/kartę żywnościową dziecięcej bon/karta powinna być obrandowana? Naszym zdaniem konieczne jest umieszczenie na bonach/kartach flagi UE i napisu „współfinansowane przez UE”. Czy wystarczy to, aby postępować zgodnie z zasadami wizualizacji?

Odpowiedź:

Bony lub karty są „dokumentami” w rozumieniu art. 50 ust. 1 lit. b), a zatem powinny odnosić się do wsparcia udzielanego przez UE. Można tego dokonać, wykorzystując godło Unii i umieszczając oświadczenie dotyczące finansowania lub współfinansowania przez Unię Europejską, jak określono w art. 49 rozporządzenia ogólnego i w załączniku IX.