Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dzięki unijnej dotacji, którą otrzymała Politechnika Opolska, w stolicy regionu będą prowadzone nowoczesne badania naukowe. To niezbędny element świadczenia usług dla przemysłu i otoczenia społeczno-gospodarczego uczelni.

Politechnika Opolska podpisała umowę na realizację projektu pn. „Centrum Projektowe Zaawansowanych Technologii Lekkich” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Projekt o całkowitej wartości niemal 8 milionów 500 tysięcy złotych pozwoli na zakup nowoczesnej, innowacyjnej aparatury do tworzonych laboratoriów. – Kupione zostaną m.in. komory starzeniowe, mikroskopy, które pozwolą nam na badanie różnych materiałów. To kolejne wzmocnienie naszego parku technologicznego – mówi rektor Politechniki Opolskiej  Marcin Lorenc.

Kierownik Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Piotr Niesłony będzie w swojej pracy na co dzień wykorzystywał te urządzenia. – Maszyny pomiarowe pozwolą nam ocenić dokładność urządzeń, które są produkowane w przemyśle automotive i przemyśle lotniczym. Ten park będzie też wykorzystywany dydaktycznie, ale głównie będzie  skierowany na przemysł – mówi Piotr Niesłony.

Anna Król z Centrum Zaawansowanych Technologii Lekkich podkreśla, że to wymóg współczesnych trendów związanych z ochroną środowiska. – Przemysł obecnie jest nastawiony na materiały hybrydowe i kompozytowe. W jednym produkcie mamy połączenie tworzyw sztucznych, metali, włókien. Musimy poznać, jak wpływają one na nasze środowisko. W centrum będziemy poznawać ich właściwości – dodaje. Nowe materiały mają mieć obniżoną wagę, na to głównie będą stawiać naukowcy.

W Opolu będzie analizowanie starzenie się materiałów. Okres badań trwających nierzadko 30 lat, dzięki  urządzeniom skrócony będzie do kilku dni. Badacze spojrzą do wnętra materiałów, będą badać ich morfologię, a to pozwoli na ocenę pęknięć i wytrzymałości na temperatury.

Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza zauważa, że Politechnika Opolska jest bardzo ważną uczelnią nie tylko w regionie. – Technologie lekkie są przyszłością i są ważne dla naszego przemysłu. To, co zrodzi się w głowach naukowców w tym miejscu, będzie zaadoptowane przez nasze regionalne firmy. Doposażamy uczelnię, aby mogła poszerzać swoje zaplecze badawcze. Jest to też poważny partner dla firm spoza regionu, które będą mogły zlecać badania – zaznacza Szymon Ogłaza.

Dodajmy, że dofinansowanie unijne projektu utworzenia Centrum wynosi 6 milionów 300 tysięcy złotych.

Tekst: Piotr Wrona

Źródło: www.opolskie.pl