Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Trawa głosowanie na najlepszy innowacyjny projekt startujący w konkursie Regio Stars 2020! Do 9 lipca można oddać głos na stronie https://regiostarsawards.eu

Co roku Komisja Europejska nagradza najbardziej innowacyjne projekty finansowane z funduszy europejskich. Wśród wyróżnionych projektów z całej Europy jest 30 polskich inwestycji, które mają szanse na zwycięstwo w tym prestiżowym konkursie!

Są wśród nich także cztery opolskie projekty, które otrzymały dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego:

Projekt bez tytułu(6)
MovieBird
GYROSCOPIC SYSTEM OF THE CAMERA CRANE

“Mission Impossible”, “Gra o Tron” to tylko niektóre filmy najlepszych producentów wykorzystujących dźwigi kamerowe firmy Moviebird z Opola. Firma zbudowała w Opolu centrum badawczo-rozwojowe przy dofinansowaniu UE, a także stworzyła żyroskopowo stabilizowany system korygujący odchylenia hydraulicznego ramienia wysięgnika kamerowego w ruchu za pomocą żyroskopowej głowicy samopoziomującej. Jest to rodzaj wysięgnika kamery, innowacyjny w przemyśle filmowym, który stabilizuje obraz podczas pościgu

Projekt bez tytułu(5)
 KofeinaOpole
DEVELOPMENT OF GREEN COFFEE BEAN STORAGE

Firma opracowała modelowy magazyn zielonych ziaren kawy wraz z wieloma komorami, które zapewniają różne ustawienia temperatury do przechowywania surowych ziaren kawy. Technologia koncentruje się na procesie utrzymywania poziomu związków organicznych, aktywnych i lotnych występujących w zielonych – nieprażonych – ziarnach kawy. Utrzymywanie większej liczby tych związków w procesach przechowywania i suszenia zapewnia klientowi lepszą filiżankę kawy. Rośnie liczba świadomych konsumentów, którzy chcą wysokiej jakości kawy bez względu na to, gdzie mieszkają. Projekt wychodzi naprzeciw potrzebom konsumentów i producentów kawy na całym świecie. Ma międzynarodowe znaczenie i wymiar.

Projekt bez tytułu(4)
 Ladrob
PROBIOTICS INSTEAD OF ANTIBIOTICS

Mięso drobiowe jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych. Jest szeroko dostępne, niedrogie i produkowane masowo. Jednak masowa produkcja powoduje, że wielu producentów w celu ograniczenia ryzyka biznesowego stosuje antybiotyki w hodowli drobiu. Przekłada się to na jakość produktu i jego wpływ na ludzkie ciało. Projekt firmy Ladrob rozwiązuje ten problem. Jego celem było opracowanie probiotyków i mieszanek ziołowych, które mogą zastąpić potrzebę stosowania antybiotyków w hodowli drobiu.

 Development of a production of ODSALAX
ALCOR Research and Production Centre
Development of a production of ODSALAX
 Utrzymanie bezpieczeństwa drogowego w zimie wymaga użycia soli drogowej. Jednak nadmiar soli jest szkodliwy dla roślin. Innowacyjna technologia Centrum Badawczo-Produkcyjnego ALCOR, której opracowanie dofinansowane zostało z Opolskiego Programu Operacyjnego RPO WO 2014-2020, to produkt, który pomoże rozwiązać ten problem. Dzięki zastosowaniu opatentowanego przez ALCOR w 2018 r. Systemu ODSALAX, łatwy w montażu i demontażu absorber wydobywa szkodliwą sól z gleby, a nawet umożliwia jej recykling.

Polskie projekty rywalizują we wszystkich kategoriach konkursowych:

  1. Transformacja przemysłowa na rzecz inteligentnej Europy (Industrial Transition for a smart Europe)
  2. Gospodarka o obiegu zamkniętym dla zielonej Europy (Circular Economy for a Green Europe)
  3. Umiejętności i edukacja dla cyfrowej Europy (Skills and education for a digital Europe)
  4. Zaangażowanie obywateli na rzecz spójnych miast europejskich (Citizens engagement for cohesive European Cities)
  5. Temat roku 2020: Wzmocnienie pozycji młodzieży w ramach współpracy ponad granicami – 30-lecie INTERREG (Youth empowerment for cooperation across borders – 30 years of Interreg)

Z każdej kategorii konkursowej do finału jury wybierze maksymalnie pięć projektów. Również Internauci mogą zagłosować maksymalnie pięć razy na wybrany projekt.

Oprócz nagród w pięciu kategoriach przyznana zostanie Nagroda Publiczności. Publiczność wyłoni laureata w dwóch etapach: wskazując ulubione projekty spośród nominowanych, a następnie głosując jedynie na finalistów wybranych przez jury konkursu. Laureatem Public Choice Award zostanie ten finalista, który otrzyma największą liczbę głosów w obu etapach.

Ceremonia wręczenia nagród REGIOSTARS ma odbyć  się w Brukseli w październiku 2020 roku. Zwycięzcy oprócz filmu promocyjnego, pucharu oraz cerytikatu REGIOSTARS 2020 otrzymają płatne partnestwo medialne o wartości 5 000 euro.

Dodatkowe informacje o konkursie REGIOSTARS znajdziesz na stronie Komisji Europejskiej.