Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pytanie

W ramach projektu planowane jest przeprowadzenie szkolenia kadry medycznej „Rehabilitacja Kardiologiczna w praktyce”. W „Programie rehabilitacji medycznej ułatwiającym powroty do pracy” na str. 62 podany jest koszt w/w 4-dniowego szkolenia wynoszący 1 800 zł. Proszę o informację, czy jest to kwota netto, czy brutto oraz co wliczone jest w tą kwotę (koszty wynagrodzenia trenera, wynajmu sali, wyżywienia, certyfikatu, materiałów itp.). Ponadto czy kwota ta dotyczy całości szkolenia, czy jednego uczestnika (lub określonej liczby uczestników).

Odpowiedź

Podane w Regionalnym Programie Zdrowotnym pt. „Program rehabilitacji medycznej ułatwiający powroty do pracy” koszty szkoleń z zakresu nowoczesnych technik rehabilitacji medycznej (tabela na s. 61-62) są szacunkowymi, uśrednionymi kosztami prezentującymi ceny rynkowe tych szkoleń, a zatem ceny brutto. Kwota 1800 zł za szkolenie „Rehabilitacja kardiologiczna w praktyce” jest całościowym kosztem udziału w szkoleniu 1 osoby (obejmuje wszystkie koszty składowe szkolenia). Należy jednocześnie pamiętać, że Wnioskodawca we wniosku o dofinansowanie powinien przedstawić szczegółową kalkulację planowanych do poniesienia kosztów, które powinny być racjonalne i zgodne z cenami rynkowymi.


Pytanie

Czy kwoty określone w Taryfikatorze maksymalnych, dopuszczalnych cen towarów i usług… są to kwoty netto, czy brutto?

Odpowiedź

Podane w Taryfikatorze maksymalnych, dopuszczalnych cen towarów i usług typowych (powszechnie występujących)… maksymalne ceny są górnym limitem poszczególnych kosztów w budżecie projektu, niezależnie od tego czy budżet jest skonstruowany w cenach netto czy brutto. Wpływ na taką sytuację ma każdorazowo indywidualna sytuacja każdego Wnioskodawcy:

  • jeśli ma on możliwość uznania podatku VAT za wydatek kwalifikowalny, wtedy limit wskazany w Taryfikatorze  należy uznać za kwotę brutto,
  • jeśli nie ma on możliwości uznania podatku VAT za wydatek kwalifikowalny, wtedy limit wskazany w Taryfikatorze należy uznać za kwotę netto.

Należy pamiętać, że w budżecie projektu nie można przekroczyć podanych w Taryfikatorze cen bez względu na to czy VAT jest kosztem kwalifikowalnym czy nie.