Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

WYJAŚNIENIA INSTYTUCJI ZARZĄDZAJĄCEJ RPO WO 2014-2020
DOTYCZĄCE PRAWIDŁOWEJ REALIZACJI PROJEKTÓW W RAMACH DZIAŁANIA 10.2
INWESTYCJE WYNIKAJĄCE Z LOKALNYCH PLANÓW REWITALIZACJI
RPO WO 2014-2020

  1. W związku z wątpliwościami dotyczącymi typów projektów określonych w karcie działania 10.2 Inwestycje wynikające z lokalnych planów rewitalizacji RPO WO 2014-2020, zgłaszanymi przez potencjalnych beneficjentów, IZRPO WO 2014-2020 przedstawia wyjaśnienia różnic pomiędzy typami projektów nr 1 oraz 2.
  2. Dodatkowo, w celu doprecyzowania zasad wsparcia, w karcie działania 10.2 w SZOOP EFRR wersja nr 18, w wierszu nr 18. Limity i ograniczenia w realizacji projektów wprowadzono dodatkowy limit w brzmieniu: W przypadku typu projektu nr 2 wymienionego w  wierszu 10. Typy projektów możliwa jest budowa nowych budynków przy czym taka inwestycja nie może być samodzielnym projektem.
  3. W tabeli przedstawiono wyjaśnienia niezbędne do prawidłowej realizacji projektów w odniesieniu do typów projektu nr 1 i 2 w karcie działania 10.2 Inwestycje wynikające z lokalnych planów rewitalizacji RPO WO 2014-2020.
TYP PROJEKTU W DZIAŁANIU 10.2 WYJAŚNIENIA

Typ projektu nr 1:

„Odnowa fizyczna obszarów miejskich, zakładająca realizację przedsięwzięć inwestycyjnych odpowiadających na zdiagnozowane problemy społeczne. Przedsięwzięcia inwestycyjne polegające na budowie nowych obiektów mogą zostać objęte wsparciem wyłącznie w przypadku inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę, bez których realizacja celów programu rewitalizacji nie będzie możliwa i obszar rewitalizacji nie będzie w stanie wyjść z kryzysowej sytuacji.”

Nie ma możliwości budowy nowych obiektów, za wyjątkiem takich, które nie wymagają pozwolenia na budowę i jednocześnie bez których realizacja celów programu rewitalizacji nie będzie możliwa i obszar rewitalizacji nie będzie w stanie wyjść z kryzysowej sytuacji (np. podjazd dla osób z niepełnosprawnościami).
Typ projektu nr 2:

Przebudowa, remont i adaptacja zdegradowanych budynków, obiektów, terenów i przestrzeni w celu przywrócenia ich funkcji użytkowych lub nadania im nowych funkcji użytkowych (np. gospodarczych, społecznych, kulturalnych) sprzyjających poprawie życia mieszkańców.”

Stosowana definicja wg ustawy Prawo budowlane:

  • przebudowa – należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji (…);
  • remont – należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Stosowana definicja wg SZOOP EFRR przyjęta przez Zarząd Województwa Opolskiego:

  • adaptacja – przez adaptację obiektu należy rozumieć prace inwestycyjne prowadzące do przystosowania obiektu do nowej funkcji, dotychczas przez niego nie pełnionej. Adaptacja obiektu budowalnego to nadbudowa, przebudowa, rozbudowa lub remont prowadzące do nadania mu nowych funkcji.