Informacje o naborze
Termin rozstrzygnięcia konkursu
listopad 2016
Miejsce składania wniosków
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu
Dział Przyjmowania i Oceny Projektów
Punkt Przyjmowania Wniosków (II piętro)
ul. Krakowska 38, 45-075 Opole
Sposób składania wniosków o dofinansowanie
Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć w formie:
- elektronicznej (wypełniony z użyciem Panelu Wnioskodawcy dostępnego na stronie https://pw.opolskie.pl);
- papierowej (w jednym egzemplarzu).
Instrukcja przygotowania wersji elektronicznej i papierowej wniosku
o dofinansowanie projektu (EFRR).
W zakresie doręczeń i sposobu obliczania terminów stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się następujące typy beneficjentów:
- przedsiębiorstwa, w szczególności: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, zgodnie z definicją w załączniku 1 do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014, mające prawną siedzibę na terenie województwa opolskiego [1]
Forma prawna beneficjenta zgodnie z klasyfikacją form prawnych podmiotów gospodarki narodowej określonych w § 7 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń (Dz.U. 2015 poz. 2009)
[1] Prawna siedziba oznacza siedzibę główną beneficjenta lub oddział. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej prawna siedziba oznacza miejsce zamieszkania lub adres zakładu głównego – jeśli został podany w Zgłoszeniu do CEIDG. Warunek ten uznaje się za spełniony, gdy przynajmniej jeden z ww. adresów jest na terenie województwa opolskiego.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Przedmiotem konkursu są typy projektów określone dla działania
1.1 Innowacje w przedsiębiorstwach w ramach Osi priorytetowej I Innowacje w gospodarce RPO WO 2014-2020 tj.:
- budowa, rozbudowa, zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego w celu rozwoju działalności innowacyjnej przedsiębiorstw;
- finansowanie procesu powstawania innowacji (od pomysłu do rynku) lub jego wybranych elementów tj.[2]:
- badań naukowych i przemysłowych,
- prac rozwojowych (w tym etap prac demonstracyjnych),
- linii pilotażowych,
- działań w zakresie wczesnej walidacji produktów,
- zaawansowanych zdolności produkcyjnych,
- pierwszej produkcji [3].
[3] Pierwsza produkcja oznacza pierwsze wdrożenie przemysłowe odnoszące się do zwiększenia skali obiektów pilotażowych lub do pierwszych w swoim rodzaju urządzeń i obiektów, obejmujących kroki następujące po uruchomieniu linii pilotażowej, w ramach której zawarta jest faza testowania, ale nie produkcja masowa lub działalność handlowa. Każdy projekt pierwszej produkcji musi obejmować również etapy poprzedzające (prace rozwojowe/fazę demonstracji i walidacji).
Finanse
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu
Projekty objęte regionalną pomocą inwestycyjną:
- Mikro i małe przedsiębiorstwa: 55 %;
- Średnie przedsiębiorstwa: 45 %;
- Duże przedsiębiorstwa: 35 %.
Projekty objęte pomocą w zakresie badań i rozwoju zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 lipca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy na badania podstawowe, badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe oraz studia wykonalności w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2015 r. poz.1075).
Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów
Wartość dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 dla pierwszego naboru do działania 1.1 Innowacje w przedsiębiorstwach wynosi w łącznej kwocie 21 710 000,00 EUR[4], pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Umowy o dofinansowanie projektów zostaną podpisane, z uwzględnieniem wysokości dostępnej alokacji wyliczonej na podstawie algorytmu przeliczania środków. Różnice kursowe mogą spowodować, że umowy zostaną podpisane na kwoty dofinansowania niższe niż wynikające z przyjętych przez Zarząd Województwa Opolskiego wniosków o dofinansowanie lub umowy nie zostaną podpisane dla wszystkich projektów, które zostały przyjęte przez Zarząd Województwa Opolskiego.
Niezbędne dokumenty
- Etapy konkursu (EFRR);
- Instrukcja przygotowania wersji elektronicznej i papierowej wniosku o dofinansowanie projektu (EFRR);
- Wzór wniosku o dofinansowanie (EFRR);
- Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie (EFRR);
- Wzory załączników do wniosku o dofinansowanie projektu ze środków EFRR dla przedsiębiorców;
- Instrukcja wypełniania załączników do wniosku o dofinansowanie projektu ze środków EFRR dla przedsiębiorców;
- Wzór umowy o dofinansowanie projektu;
- Kryteria wyboru projektów dla działania 1.1 Innowacje w przedsiębiorstwach RPO WO 2014-2020;
- Lista wskaźników na poziomie projektu dla działania 1.1 Innowacje w przedsiębiorstwach RPO WO 2014-2020;
- Opracowanie „Specjalizacje inteligentne województwa opolskiego oraz potencjalne specjalizacje inteligentne województwa Opolskiego z wyszczególnieniem”;
- Opracowanie dotyczące rodzajów działalności gospodarczej wykluczonych z możliwości ubiegania się o dofinansowanie w ramach Programu Inteligentny Rozwój;
- Wzór opinii o innowacyjności;
- Wykaz czasopism naukowych opracowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Inne dokumenty obowiązujące w naborze
- Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
- Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Zakres Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (wersja nr 10).
- Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów
w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, (Dz. U. 2014 r., poz. 1146 z późn. zm.). - Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie kwalifikowalności wydatków w zakresie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.
- Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie trybów wyboru projektów na lata 2014-2020.
- Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet
i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020. - Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020.
- Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie warunków gromadzenia i przekazywania danych w postaci elektronicznej na lata 2014-2020.
- Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie dokumentowania postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych.
- Wytyczne w zakresie zagadnień związanych z przygotowaniem projektów. inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód i projektów hybrydowych na lata 2014-2020.
- Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie informacji i promocji programów operacyjnych polityki spójności na lata 2014-2020.
- Wytyczne Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie kontroli realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020.
- Regionalna Strategia Innowacji Województwa Opolskiego do roku 2020.
- Regulamin Pracy Komisji Oceny Projektów oceniającej projekty
w ramach EFRR RPO WO 2014-2020. - Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta programów polityki spójności 2014-2020 w zakresie informacji i promocji.
- Wytyczne Instytucji Zarządzającej do przeprowadzania kontroli w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
- Lista sprawdzająca do autokorekty w zakresie stosowania PZP.
Inne ważne informacje
Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek
W przypadku negatywnej oceny projektu, o której mowa w art. 53 ust. 2 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 z późn. zm., wnioskodawca ma prawo w terminie 14 dni od dnia doręczenia informacji, o której mowa w art. 46 ust. 3 ww. ustawy, złożyć pisemny protest za pośrednictwem instytucji, o której mowa w art. 39 ust. 1, tj. Instytucji Organizującej Konkurs - IP RPO WO 2014-2020.
Informacja na temat procedury odwoławczej obowiązującej dla konkursu została szczegółowo opisana w rozdziale 15 ww. Ustawy.
Pytania i odpowiedzi
W przypadku konieczności udzielenia wnioskodawcy wyjaśnień w kwestiach dotyczących konkursu oraz pomocy w interpretacji postanowień Regulaminu konkursu, IP RPO WO 2014-2020 udziela indywidualnie odpowiedzi na pytania wnioskodawcy. Zapytania do IOK można składać za pomocą:
- E – maila: info@ocrg.opolskie.pl
- Telefonu: 77 40 33 660, 77 40 33 661
- Bezpośrednio w siedzibie:
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki
Dział Analiz Strategicznych i Informacji Europejskiej
ul. Krakowska 38, 45-075 Opole
Linki
http://rpo.ocrg.opolskie.pl/nabor-85-1_1_innowacje_w_przedsiebiorstwach.html
Zamieszczono w dniu: 2016-03-11