Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Uroczystym przekazaniem oficjalnej akceptacji Komisji Europejskiej programu „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” podczas konferencji w opolskim teatrze zainaugurowano realizację tego programu.

„Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” to rekordowe ponad 966 milionów euro dla regionu. To bardzo konkretny, kompleksowy  program działań, kierowanych do mieszkańców  województwa, w różnych obszarach ich życia.

Obecne na uroczystej inauguracji programu przedstawicielki Komisji Europejskiej – Angela Martinez Sarasola z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz Cinza Masina z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego podkreślały, że bardzo dobre negocjacje opolskiego programu zakończyły się pełnym sukcesem w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy to nasz program – jako drugi w kraju – został podpisany przez Komisję Europejską.

Teraz – 12 stycznia – odbyła się jego oficjalna inauguracja. Na tę uroczystą konferencję zaproszeni zostali samorządowcy, przedstawiciele środowisk nauki, kultury, zdrowia, przedsiębiorcy oraz liczni beneficjenci funduszy europejskich w regionie.

Po pierwsze partnerstwo

Marszałek Andrzej Buła, zwracając się do zebranych podkreślał, że „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” to wspólna praca, wspólne doświadczenia i wspólne refleksje. – Tak zaczyna się prawdziwe partnerstwo i właśnie praca nad tym programem była takim partnerstwem, za które wszystkim bardzo serdecznie dziękuję – mówił marszałek.  Marszałek po raz kolejny zaznaczył, że takie wspólne podejmowanie decyzji będzie nam nadal towarzyszyć, także podczas realizacji programu. – Jeszcze w większym stopniu niż do tej pory będziemy zarządzać funduszami europejskimi poprzez subregiony, bo to się bardzo dobrze sprawdziło. Subregiony będą decydować o podziale jeszcze większych kwot niż dotychczas – wcześniej było to 14% naszego programu regionalnego, teraz będzie to już 27% całej kwoty – informował. Po raz pierwszy subregiony będą mogły decydować o  podziale części pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego, czyli na tzw. projekty miękkie, kierowane bezpośrednio do mieszkańców.

Dobrze przygotowani na wyzwania

Angela Martinez Sarasola z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE mówiła, że wpływ funduszy unijnych na rozwój kraju i regionów widać na każdym kroku. Była pod wrażeniem – wraz z drugą przedstawicielką KE – wizyty w gminie Popielów z poprzedniego dnia, gdzie obydwie mogły się przekonać, jak w małej, wiejskiej gminie na każdym kroku widać efekty projektów europejskich. – O tym wpływie świadczą też liczby. Gdy Polska wstępowała do UE, to jej PKB wynosiło 44% średniej europejskiej, a dziś jest to już 57% – podkreślała. Mówiąc o opolskim programie na lata 2021-2027 podkreślała nasze największe wyzwania, jakimi są depopulacja czy stosunkowo niski poziom przedsiębiorczości, ale mówiła także, że program na te wyzwania odpowiada w bardzo dużym stopniu. – To bardzo ważne, że staracie się sprostać tym wyzwaniom, jednocześnie wykorzystując potencjał regionu i szanse, jakie posiadacie – mówiła.

Cinza Masina z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego podkreślała natomiast komplementarność zawartych w programie działań infrastrukturalnych z działaniami miękkimi, kierowanymi do mieszkańców. – Bardzo dobrze widać waszą dbałość o potrzeby młodzieży, kobiet czy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – mówiła Cinza Masina.

Przygotowania i dobrego negocjowania opolskiego programu gratulował władzom regionu Piotr Zygadło z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. – Wszystkie programy regionalne udało się zatwierdzić do końca 2022 roku. Teraz trzeba szybko ruszać z konkursami i naborami, bo zegar „n+2” już zaczął tykać – mówił.

Jak informował marszałek, na luty i marzec zaplanowane są spotkania we wszystkich subregionach, połączone z warsztatami, by pokazać więcej szczegółów programu i jak najlepiej się do nowych projektów przygotować. W lutym prawdopodobnie po raz pierwszy spotka się Komitet Monitorujący, a pierwsze nabory ruszą już w tym kwartale.

A trochę liczb, dotyczących programu „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” tutaj.

Tekst: www.opolskie.pl